Ako schudnúť?

Definícia chudnutia, by mohla znieť asi takto. Ide o cielené a dlhodobé znižovanie telesnej hmotnosti. Áno, čítate správne, chudnutie je dlhodobý proces. Schudnúť raz a ostať navždy štíhly, to sa jednoducho nedá, ide o celý rad činností, ktoré na seba nadväzujú. Navyše, povedať si schudnem, je jednoduché, no lepšie by bolo povedať si, budem zdravo žiť a dodržiavať štýl života, ktorý chudnutiu napomáha. Takže, keď sa sami seba spýtate ako schudnúť, odpovedzte si, nastavením pravidiel.

Čo je dobré na chudnutie?

Na zdravé chudnutie je najlepšie nastaviť si systém. Ak sme si teda zvolili za náš cieľ úbytok váhy, a nechce sa nám veľmi hýbať (čo dôrazne odporúčame) je dobré vypočítať si energetický príjem. S tým vám už dnes pomôžu aplikácie v telefóne. Zjednodušene ide o to, že si budete zapisovať každé jedlo (ale naozaj každé), ktoré zjete. K nemu sa dopočíta počet kalórii, ktoré ste prijali. Aplikácia vám následne dá prehľad o tom, koľko ste toho zjedli, koľko by ste mali zjesť a vyráta vám aj priemerný počet kalórii, ktoré by v dnešnej fáze pre vás bolo dobré prijať. Ak chceme schudnúť, našim cieľom je umelo vytvoriť kalorický deficit, teda prijímať menej kalórii, ako je nutné. Ideálne zhruba o 15 až 20 %. Najúčinnejšie chudnutie je pri 30 %.

Tabletky na chudnutie

Na rovinu, žiadne zázračné tabletky alebo bylinky na chudnutie neexistujú, neexistovali a asi ešte dlho existovať nebudú. Tabletkami na chudnutie nazývame doplnky stravy, ktoré chudnutie PODPORUJÚ, pozor, nie zabezpečujú. Ako sme už napísali, chudnutie sa odohráva v kuchyni a v posilňovni, nie v obývačke pred telkou s dózou plnou zázračných piluliek. A čo teda tabletky a iné produkty na chudnutie dokážu?

  • potláčajú chuť do jedla
  • podporujú spaľovanie tukov
  • znížiť vstrebávanie živín v črevách

Ako naštartovať chudnutie?

Už sme to napísali, zmenou životného štýlu. To znamená hneď niekoľko vecí a je naozaj dobré robiť ich postupne a v takej intenzite, aby vám to nebolo nepríjemné. Začnime jedálničkom, je veľký omyl, že pri chudnutí jete menej. Vôbec to tak nemusí byť. Vo väčšine prípadov budete jesť viac ako doteraz. Lenže zdravé jedlá s vysokou vyživovacou hodnotou. Aké? Napríklad bielkoviny (vajcia, kuracie mäso, hovädzie mäso, grécke jogurty), zdravé tuky (avokádo, orechy, sójový a olivový olej), a sacharidy (celozrnné pečivo, cestoviny, ryža, strukoviny). Piť je najlepšie čistú vodu, prípadne doplnenú o vitamíny a minerály na prírodnej báze, bez cukru. Funguje aj zelený čaj, alebo zelená káva.

Okrem jedálnička je dôležitý pohyb. Jednak ním napomôžete tráveniu, ale po čase vám poďakujú kosti a kĺby. Navyše čerstvý vzduch ešte asi nikdy nikomu neuškodil. Pre tých, ktorí sú naozaj odhodlaní odporúčame aj začať cvičiť a športovať.