Čo sú to adaptogény?

Určite ste už počuli pojem Smart drugs. Adaptogény sa niekedy nazývajú aj biostimulátory a na Slovensku sa niekedy mylne označujú za prípravky pre odbúranie stresu. Ide však o omyl a zlý, resp. doslovný preklad. Adaptogény, ako sú už spomínaný kórejský ženšen, sibírsky ženšen, alebo ženšen z Peru, jednoducho odbúravajú všetku záťaž pre telo, ktorá sa v angličtine označuje ako stress. Toto slovo má iný význam, ako slovo stres, ktoré poznáme my na Slovensku a ktorým označujeme najmä psychickú námahu.

Adaptogény však nemajú iba stimulačné účinky. Najväčší prínos majú v prevencii proti civilizačným chorobám. Či už ide o rakovinu, cukrovku alebo rôzne imunitné ochorenia. Práve v týchto prípadoch adaptogény dokážu výrazne pomôcť, prípadne, pri pravidelnom užívaní aj zamedziť vzniku týchto ochorení.

V prípade rastlinných adaptogénov, alebo teda biostimulátorov, či harmonizérov sa nejedná o žiadne moderné, marketingové produkty. Ich použitie je veľmi dobre zdokumentované už v starovekej Číne, u Mayov, ale aj v indickej ajurvéde. Spoločný názov však dostali až v roku 1947, kedy ho vymyslel ruský vedec Nikolaj Lazarev.

Kvalitný adaptogén je bezpečný, musí dokázať vybalancovať ľudské hormóny a pomocou biochemických faktorov zvyšovať odolnosť voči stresu a tlaku. Žiaden z biostimulátorov však nemá iba jednostranný účinok. Pomáhajú pri ochrane viacerých orgánov a ich účinky sa dostavia už po pár dňoch od prvej dávky.

Účinky adaptogénov

  • Stimulujú imunitný systém a hormóny
  • Majú pozitívny vplyv na nervový systém
  • Majú antikarcinogénne účinky
  • Napomáhajú v regenerácii mozgových buniek
  • Chránia zdravie srdca a pečene
  • Zmierňujú stav úzkosti a depresie
  • Zlepšujú potenciu a celkovú sexuálnu kondíciu