Kedy začať užívať kolagén?

V prvom rade si treba uvedomiť, že nech robíme čokoľvek, starnutie jednoducho nezastavíme. Pomocou správnych doplnkov stravy ho však dokážeme čiastočne spomaliť. Proces spomaľovania tvorby kolagénu začína zhruba po 25. roku života. Po 35ke už sa úbytok kolagénu prejavuje aj viditeľne a niekedy po štyridsiatke už ho telo netvorí takmer vôbec. Začať s kolagénom je preto dobré niekedy v "Kristových rokoch". Nedokážeme síce zabrániť zastaveniu jeho tvorby, ale môžeme čo najdlhšie udržať jeho aktuálny stav a tým brániť ochabnutiu svalstva, tvorbe vrások, aj tvorbe pigmentových škvŕn.

Ako užívať kolagén?

Opäť platí, že najlepšie je prijímať kolagén prirodzenou formou z potravy. Ibaže kolagén sa nachádza v jedlách, ktoré nie každému chutia. Ide napr. o vývar z kostí a kĺbov, huspeninu, ryby a morské plody. Preto je dobré dopĺňať kolagén aj vo forme potravinových doplnkov a iných suplementov. Denná odporúčaná dávka je cca 2500 až 3000 mg. Je však dobré, aby bola rozdelená na viacero menších dávok počas celého dňa. Takisto môžete telu so spracovaním a vytváraním kolagénu napomôcť. Je vhodné konzumovať potraviny s dostatkom vitamínu C a zinku. Odporúčame používať prírodný kolagén, alebo morský kolagén.

Čo je hydrolyzovaný kolagén?

V súčasnosti je hydrolizovaný kolagén alebo kolagenové peptidy asi najpopulárnejšia forma kolagénu. Sú to vlastne malé bioaktívne molekuly s veľmi dobrou absorbciou a vysokou účinnosťou.

Poznáme tri typy kolagénu:

  • Typ I - tento typ je najznámejší a najrozšírenejší. Vyhladzuje jemné vrásky a zlepšuje pružnosť pokožky. Tvorí až 90% kolagénu v tele.
  • Typ II - vyskytuje sa hlavne v chrupavkách. Chráni kĺby a spojivové tkanivo. 
  • Typ III - nachádza sa v orgánoch ako sú črevá, svaly, tepny a maternica. Najčastejšie sa kombinuje s kolegénom Typu I.

Kolagén je dobrý aj na kĺby

Kolagén sa v našom tele stará o správnu funkčnosť spojivových tkanív – väzov, šliach, chrupaviek, kostí a kĺbov, ale predovšetkým hydratuje pokožku a zvyšuje jej pružnosť. Bolesti kĺbov prichádzajú, keď sa v tele prestáva tvoriť kolagén, a preto je potrebné ho pravidelne dopĺňať. 

Ďalšie účinky kolagénu:

  • Podporuje zdravie kĺbov a pohybového aparátu
  • Zvyšuje elasticitu pokožky - vyhladzuje vrásky a spomaľuje starnutie
  • Zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov
  • Regenerácia kĺbov, šliach a chrupaviek
  • Detoxikácia organizmu a zlepšuje kondíciu čriev