Kurkuma účinky

Na čo je dobrá kurkuma?

V ajurvédskej medicíne sa kurkuma pravá používa mnohými spôsobmi. Veľmi často sa využíva pri liečbe porúch tráviacej sústavy, pretože tým, že nabáda k vylučovaniu žlče uľahčuje prácu žalúdku. Má však aj iné využitie, posilňuje imunitu, znižuje bolesť pri zápaloch kĺbov, ale napríklad účinkuje pozitívne aj pri kvasinkových infekciách. Odľahčí aj ľuďom s prechladnutím a astmou a využiť sa dá aj na rýchlejšie hojenie rán.

Kurkuma, kurkuminoidy a kurkumín

Účinnou zložkou kurkumy je najmä kurkumín. Je to najznámejší kurkuminoid a práve on je zodpovedný za jej skvelé medicínske vlastnosti. Je využiteľný pri viac ako 150 liečebných procesoch pretože má veľmi dobré protizápalové účinky. Podáva sa však aj ako antidepresívum a má dokonca rovnakú účinnosť ako najznámejšie antidepresíva. Kurkuminoidy sú polyfenoly, oranžovo-žltej farby, ktoré sa radia k vôbec najsilnejším antioxidantom. Sú neobyčajne silné voči nežiadúcim chemickým procesom v tele a dokonca zvládnu rozlíšiť rakovinovú bunku od zdravej.

 Ako užívať kurkumu?

Kurkumu je možné užívať viacerými spôsobmi. Predsa len, je to v podstate korenie, takže jeden zo spôsobou je jednoducho pridať kurkumu do jedla. Kurkumín je tiež napríklad súčasťou kari korenia. Je vždy dobré kurkumu kombinovať aj s rastlinnými olejmi, má tak oveľa vyššiu vstrebateľnosť. Druhým spôsobom je užívať kurkumu v koncentrovanej podobe, ako napríklad kurkuma v kapsulách. Vo výživových doplnkoch sa často kombinuje kurkuma s čierným korením pre lepšiu vstrebateľnosť.

 Liečivé účinky kurkumy

Kurkuma má skutočné liečivé účnky. Funguje tak, že podobne ako iné antioxidanty viaže sa na voľné radikály a neutralizuje ich aktivitu. Takýmto spôsobom dokáže brániť vzniku zápalov. Vďaka tomu je kurkuma považovaná aj za účinný prostriedok proti starnutiu a Alzheimerovej chorobe. Podporuje tvorbu žlče a tým zlepšuje trávenie, chráni tiež srdce a pôsobí preventivne proti rakovine.