Omega-3 mastné kyseliny

Čo obsahuje omega 3?

Keďže patrí Omega 3 medzi nenasýtené kyseliny, znamená to, že pri izbovej teplote má kvapalné skupenstvo. Aktívne formy omega-3 mastných kyselín EPA a DHA sa v dnešnej  dobe nachádzajú len v rybách alebo riasach. Omega 3 mastné kyseliny ALA sú obsiahnuté vo všetkých rastlinných potravinách. Najvyšší obsah takýchto kyselín býva zväčša v rastlinných olejoch. Výnimočný je rybí olej, to je totiž živočíšny tuk, no prevládajú v ňom práve nenasýtené kyseliny, takže je tekutý. A prečo označenie Omega 3? Je to kvôli tomu, že prvá dvojitá väzba sa nachádza na 3 uhlíku. Pri Omege 6 je to na šiestom uhlíku a tak ďalej.

Účinky DHA a EPA na ľudský organizmus:

  • DHA - prispieva k normálnej činnosti mozgu a udržiava zdravý zrak, prispieva k správnemu vývoju mozgu u nenarodených detí
  • DHA a EPA - podporujú zdravie srdcovej činnosti, normálny krvý tlak a regulujú hladinu triglyceridov v krvi

Ďalšie čítanie: Aké sú príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín?

Ako užívať omega 3?

Všeobecný odporúčaný denný príjem je najmenej 250 mg EPA / DHA pre dospelého človeka. Pri deťoch je to táto dávka nižšia záleží od veku dieťaťa. Ideálne je prijímanie Omega 3 cez bežné potraviny, no ak je to pre vás z rôznych príčin zložité, vybrať si môžete aj kvapky alebo kapsule.

Viac o užívaní Omega 3 si môžete prečítať v našom článku: Ako užívať Omega 3 rybí olej?

Účinky omega 3 na náš organizmus

Pozitívnych účinkov Omega 3 mastných kyselín je množstvo. Vedecky dokázané sú najmä podpora zraku, zabezpečenie kvalitnej činnosti mozgových buniek a normálnej funkcie srdca. Preukázateľne však tiež prispievajú k nastaveniu normálneho krvného tlaku a bežnej hladiny trygliceridov v tele. Takisto zlepšujú vzhľad pokožky a udržujú zdravé vlasy. Príjemným benefitom je tiež podpora chudnutia. V tehotenstve majú podiel na zdravom vývoji plodu.

Viac o účinkoch omega mastných kyselín si môžete prečítať v článku: Omega 3 6 9 mastné kyseliny - Zdravé tuky pre náš organizmus

Prírodné zdroje omega 3

Najlepším zdrojom Omega 3 je rybí tuk, ale nemusíte sa obmedzovať len na túto formu. Bohato totiž pomôžu aj rastlinné zdroje Omega-3. Ľanový olej, ľanové semienka, ale aj konopný olej či chia semienka. Navyše sú vhodné pre vegánov a vegetariánov. Spomenúť ešte treba aj vlašské orechy a skvelým spôsobom ako si doplniť najkvalitnejšie Omega 3 sú aj morské riasy.