Na čo je dobrá spirulina?

Rozsah dobrých vlastností Spiruliny je obrovský. Výrazne však pomáha pri regulácii glukózy, znižovaní krvého tlaku a pozitívne tiež pôsobí na hodnotu cholesterolu v tele. Je dôležitým antioxidantom, zabraňuje únave, zvyšuje koncentráciu a veľmi účinne pomáha imunitnému systému. Pre alergikov je dobré, že pomáha tlmiť alergické prejavy. Navyše tiež pomáha s trávením.

Dávkovanie: Ako užívať Spirulinu?

Spirulina ako moderná, prírodná superpotravina nie je na užívanie nijako náročná a môžete ju konzumovať prakticky bez zábran. Odporúčame však nezačínať hneď s vysokými dávkami. Ideálna denná dávka je okolo 1 – 8 gramov. Hoci sa Spirulinou nedá predávkovať, je dobré, ak si na ňu telo zvykne postupne. Spirulina sa najčastejšie využíva pri diétach, či rôznych očistách organizmu. Dokáže totiž aj v naozaj malých dávkach dodať pocit sýtosti a to bez toho, aby následne zaťažovala trávenie.

Aké látky obsahuje spirulina?

Spirulina riasa obsahuje množstvo vitamínov, od vitamínu A, cez vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, až po vitamíny C a E. Až 60 % jej obsahu však tvoria proteíny. Práve preto je Spirulina najlepšia pre vegetariánov a vegánov. Obľúbili si ju pretože bohato vynahrádza proteíny živočíšneho pôvodu.

Čítať viac: Najlepšia spirulina: Top produkty + ako si vybrať

Aký je rozdiel medzi spirulinou a chlorellou?

Spirulina a Chlorella sú sčasti podobné, no v podstate jediné čo majú spoločné je to, že ide o rovnaký druh rastlín. Rozdiely sú totiž značné. Obidve Spirulina je zeleno-modrá a nemá jadro. Chlorella je zelená s jadrom. Spirulina má špirálový tvar, Chlorella je guľatá. Navyše je Spirulina asi stonásobne väčšia. Rozdiel je aj v tom, že Chlorella má celulózovú bunkovú stenu, ktorá je pre ľudí nestráviteľná. Spirulina má polysacharidovú stenu, ktorú človek dokáže stráviť ľahšie. Čo je dobré sponenúť, že obidve riasy pôsobia ako antioxidanty a konzumujú sa v podobe tabliet alebo prášku.

Prospešné účinky Spiruliny

  • Skvelý antioxidant
  • Posilňuje imunitu
  • Priaznivý vplyv na pokožku
  • Znižuje hladinu cholesterolu
  • Podpora tvorby krviniek
  • Pomáha pri problémoch so zápchou
  • Znižuje pocit únavy
  • Znižuje hladinu cholesterolu
  • Doplnok pri chudnutí

Viac o účinkoch Spiruliny v našom článku: Spirulina: Aké má zdravotné účinky?

Pre koho je Spirulina nevhodná?

Aj taká skvelá potravina ako Spirulina nie je vhodná pre každého. V prvom rade vždy odporúčame kupovať riasu v najvyššej možnej kvalite. Je dôležité, aby bola riasa pestovaná v čistej a neznečistenej vode. Inak hrozia bolesti brucha, zvracanie, ale aj poškodenie pečene a ďalšie ťažkosti. Úplne nevhodná je pre tehotné a dojčiace ženy. Vysokým dávkam by sa tiež mali vyhýbať deti a ľudia, ktorí majú problémy so žilovým systémom či autoimunitnými ochoreniami. Pozor by si mal dať tiež človek s transplantovanými orgánmi a v neposlednom rade ľudia alergickí na morské plody.

Spirulina: prášok aj tabletky

V našom e-shope dostanete spirulinu vo forme prášku i tabliet. A to v prémiovej kvalite. Spirulina prášok okrem havajskej spiruliny obsahuje veľké množstvo betakaroténu, omega-3 a omega-6 mastných kyselín, proteínov, minerálov, vitamínov skupiny B, fykocyanínu, zeaxanthínu a chlorofylu. Spirulina tabletky zase disponujú vysokým obsahom prírodných bielkovín s obrovskou biologickou dostupnosťou, aminokyselinami a vysokým obsahom vitamínov B a K. Súčasťou produktovej ponuky je aj bio spirulina.