Registrujte sa u nás a využívajte výhody Vitaherbals klubu

Antioxidanty - Vlastnosti - Bez konzervantov

V dnešnej dobe, keď sme vystavení mnohým environmentálnym toxínom a stresu, je dôležité chrániť naše telo pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri neutralizácii voľných radikálov a podporujú zdravie nášho tela. Najznámejšie antioxidanty sú astaxantín, quercetín, OPC a NAD+.

Astaxantín, quercetín, OPC a NAD+ sú významné zlúčeniny, ktoré nám pomáhajú chrániť sa pred oxidačným stresom a zlepšovať celkové zdravie. Ich prírodné zdroje a účinky na organizmus sú dôležité pre udržanie vitality a prevenciu mnohých ochorení.

Astaxantín: Silný prírodný antioxidant

Astaxantín je karotenoid, ktorý dáva niektorým rýbam a morským živočíchom ich charakteristickú ružovú farbu. Je to jedinečný antioxidant, ktorý má výnimočné oxidačné vlastnosti. Astaxantín je schopný neutralizovať viacero voľných radikálov naraz a chrániť bunky pred ich poškodením.

Význam astaxantínu pre zdravie

Astaxantín sa vyznačuje mnohými výhodami pre zdravie. Má silné protizápalové účinky a pomáha znižovať chronické zápaly v tele. Taktiež podporuje zdravie očí, pokožky a srdca. Astaxanthin tiež zvyšuje energiu a vytrvalosť, čo je výhodné pre športovcov a aktívnych jednotlivcov.

Prírodné zdroje astaxantínu

Astaxantín je prítomný v rôznych prírodných zdrojoch. Patrí sem napríklad losos, chobotnice, riasy a červená paprika. Konzumácia týchto potravín môže prispieť k zvýšeniu hladiny astaxantínu v tele. Okrem toho sú dostupné aj výživové doplnky obsahujúce prírodný havajský astaxantín.

Výhody užívania astaxantínu

  • Zlepšuje zdravie očí a pokožky.
  • Podporuje zdravie srdca.
  • Znižuje zápalové procesy v tele.
  • Zvyšuje energiu a vytrvalosť.
  • Pomáha chrániť bunky pred oxidačným poškodením.

Viac o astaxantíne si môžete prečítať v našom blogovom článku Astaxanthin: Skvelý spojenec pre zdravie s fantastickými účinkami.

Quercetín: Flavonoid s mnohými výhodami

Quercetín je flavonoid, ktorý je prítomný v rôznych ovocí, zelenine a bylinách. Je to silný antioxidant, ktorý má protizápalové a antihistaminické účinky. Quercetín tiež podporuje zdravie srdca, zlepšuje imunitu a chráni bunky pred poškodením.

Účinky quercetínu na organizmus

Quercetín má viacero účinkov na organizmus. Pomáha znižovať zápalové procesy v tele a zlepšuje imunitnú funkciu. Quercetín tiež zvyšuje produkciu kolagénu, čo je dôležité pre zdravie kože a kĺbov. Okrem toho, quercetín môže pomôcť pri prevencii alergií a chrániť organizmus pred voľnými radikálmi.

Potraviny bohaté na quercetín

Quercetín sa nachádza najmä v ovocí, zelenine a bylinách. Hrozno, jablká, citrusové plody, kapusta, brokolica a petržlen sú výborným zdrojom quercetínu. Pravidelná konzumácia týchto potravín môže prispieť k dostatočnému príjmu quercetínu. Okrem toho sú dostupné aj výživové doplnky obsahujúce quercetín.

Podpora imunitného systému pomocou quercetínu

Quercetín je známy svojimi imunomodulačnými účinkami. Pomáha posilňovať imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám a chorobám. Pravidelné užívanie quercetínu môže pomôcť udržiavať si silný imunitný systém.

OPC: Proantokyánidiny s vysokou antioxidačnou aktivitou

OPC (oligomerné proantokyánidiny) sú silné antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v niektorých plodoch, ako sú hrozno, čierny bez, čierna čučoriedka a kakao. Tieto zlúčeniny majú vysokú antioxidačnú aktivitu a môžu pomôcť pri ochrane buniek pred voľnými radikálmi.

Vplyv OPC na zdravie srdca

OPC má pozitívny vplyv na zdravie srdca. Pomáha znižovať zápalové procesy v cievach a podporuje zdravý krvný obeh. OPC tiež chráni cievy pred poškodením a pomáha udržiavať si zdravé srdce.

Význam OPC pre oči a pokožku

OPC je dôležité aj pre zdravie očí a pokožky. Táto zlúčenina podporuje krvný obeh v očných šošovkách a môže pomôcť pri prevencii súvisiacich ochorení, ako je sivý zákal. OPC tiež pomáha udržiavať si zdravú a mladistvú pokožku tým, že chráni bunky pred oxidačným stresom a podporuje tvorbu kolagénu.

Prírodné zdroje OPC

Hrozno, čierny bez, čierna čučoriedka a kakao sú bohatými zdrojmi OPC. Pravidelná konzumácia týchto potravín môže prispieť k dostatočnému príjmu OPC. Taktiež sú dostupné výživové doplnky obsahujúce OPC.

NAD+: Kľúčová molekula pre energetický metabolizmus

NAD+ (nikotínamid adenín dinukleotid) je molekula, ktorá hrá kľúčovú úlohu v energetickom metabolizme buniek. Je dôležitá pre produkciu energie a zabezpečuje správne fungovanie rôznych metabolických procesov v tele.

Úloha NAD+ v bunke

NAD+ je dôležité pre bunkový metabolizmus, pretože je zúčastnené v mnohých energetických reakciách. Pomáha pri prevode živín na energiu a podporuje správnu funkciu mitochondrií, ktoré sú zodpovedné za produkciu energie v bunkách.

Podpora vitality a starnutia

NAD+ má tiež vplyv na proces starnutia a vitality organizmu. S vekom sa hladina NAD+ v tele znižuje, čo môže mať negatívny vplyv na energetický metabolizmus a celkovú vitalitu. Pravidelné dopĺňanie NAD+ môže pomôcť udržiavať si energiu a pomáhať pri spomalení procesu starnutia.

Spôsoby zvýšenia hladiny NAD+

Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť hladinu NAD+ v tele. Jedným zo spôsobov je pravidelná fyzická aktivita, ktorá podporuje bunkový metabolizmus a stimuluje produkciu NAD+. Ďalším spôsobom je konzumácia potravín bohatých na NAD+ alebo jeho prekurzory, ako sú vitamín B3 a tryptofán. Okrem toho sú dostupné aj výživové doplnky obsahujúce NAD+.

Antioxidanty, ako je astaxantín, quercetín, OPC a NAD+, majú dôležitú úlohu pri ochrane nášho tela pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Ich pravidelné užívanie a konzumácia prírodných zdrojov môžu prispieť k udržaniu zdravia, vitality a prevencii mnohých ochorení. Nezabúdajte, že strava bohatá na tieto antioxidanty je dôležitá pre vaše celkové blahobyt.

Čítať viac

Rýchle info Prémiová kvalita
Nature Love Selén komplex 90 kapsúl

Nature Love Selén komplex 90 kapsúl

Na sklade (dodanie 1-3 dni)
7,90 €
Selén komplex ponúka vysokú biologickú dostupnosť vďaka kombinácii troch rôznych foriem selénu. Organické formy selénu (L-selénmetionín,…

Antioxidanty

Čo sú antioxidanty?

Antioxidanty sú pre náš organizmus veľkým prínosom. Viažu na šeba škodlivé látky, ktoré vznikajú pôsobením voľných radikálov a tým ochraňujú naše bunky.

Antioxidantov je mnoho druhov, podľa toho, ako vznikajú ich môžeme rozdeliť na prírodné a umelé, teda syntetické. Medzi najlepšie prírodné antioxidanty patria napríklad vitamíny A, B, C a E, prípadne minerály – zinok a selén. Antioxidanty na prírodnej báze nájdeme však aj v ovocí a zelenine (brokolica, kapusta, maliny, paradajky, jahody). Dôležitým zdrojom antioxidantov sú aj strukoviny, medicinálne huby, ale aj čierny čaj, káva a horká čokoláda. Radia sa sem aj SpirulinaChlorella, prípadne karotenoidy. K dôležitým antioxidantom patria aj koreniny, ako mäta, kôpor či oregano.

Syntetické antioxidanty sú menej známe, ale rovnako prospešné. Ide napríklad o statíny, ktoré redukujú cholesterol v krvi. Zaradiť sem môžeme aj butylhydroxyanisol (BHA), butylhydroxytoluén (BHT), propylgallát (PG), oktylgallát, dodecylgallát, tert-butylhydrochinon (TBHQ), chlorid cínatý, kyselinu askorbovú, citrónovú, erythorbovú a jej sodnú soľ, oxid siričitý, soli kyseliny siričitej a iné.

K syntetickým antioxidantom radíme aj látky na prírodnej báze, ktoré sú však chemicky modifikované, aby získali lepšie vlastnosti. Napríklad rôzne upravený Vitamín C.

Antioxidanty sa delia na prírodné a syntetické.

Medzi prírodné antioxidanty patria: 

  • Vitamíny - vitamín A, vitamín B, vitamín C a vitamín E
  • Minerály - zinok a selén
  • Rôzne špeciálne doplnky stravy - OPC, koenzým Q10, r-alfa kyselina lipoová, resveratrol a iné
  • Ovocie a zelenina - paradajky, brokolica, artičoky, červená kapusta, šípky, jahody, citrón, ríbezle 
  • Medicinálne huby
  • Fazuľa
  • Ľanové semienka
  • Čierny čaj a káva

Medzi silné antioxidanty je zaradená tiež spirulina ktorá má aj detoxikačné účinky.

Aké sú účinky antioxidantov?

Fungujú jednoducho, naviažu sa na voľné radikály a v podstate neutralizujú ich činnosť. Takýmto spôsobom chránia a posilňujú náš imunitný systém a zároveň pôsobia preventívne proti vzniku rakoviny, ochorení srdca, Alzheimera, alebo mŕtvice. Dokážu tiež chrániť bunky pred starnutím a v neposlednom rade napomáhajú tiež detoxikácii a regenerácii tým, že zvládnu odstraňovať z tela škodlivé látky.

  • spomaľujú stárnutie buniek 
  • Bojujú proti rakovine
  • Znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení
  • Detoxikácia a regenerácia - pomáhajú odstraňovať škodlivé látky z tela

Antioxidanty sa pridávajú aj do niektorých potravín aby sa predĺžila ich trvanlivosť.

Voľné radikály a antioxidanty

Voľné radikály sú malé častice v našom tele, vznikajúce priamo v organizme pri bežných metabolických procesoch. Sú reaktívne a pri ich dlhodobom, neregulovanom pôsobení na rôzne orgány, či systémy v tele môžu spôsobiť negatívne zdravotné javy.

Svojim pôsobením spôsobujú oxidačné poškodenie priamo bunkových membrán a tým vlastne dokážu zničiť celú bunku. Enzýmy v poškodenej bunke sa navyše dostanú do okolia a môžu poškodiť aj bunky v okoli. Vznikajú tak zápaly a organizmus je náchylnejší na rôzne vírusové aj baktériové ochorenia.

Účinné antioxidanty, ktoré dokážu voľné radikály neutralizovať je potrebné prijímať na dennej báze. Aj preto sa antioxidanty pridávajú do potravín. Zabráni sa tak vzniku nežiadúcich procesov, potraviny vydržia dlhšie a sú pre telo menej nebezpečné.

Co o nás zákazníci napsali