Ashwangandha

Ashwagandha (lat. Withania somnifera), známa tiež ako „Indický ženšen“, je vždyzelený drevnatý ker, ktorý dorastá do výšky až šiestich metrov. Pozornosť púta svojimi oválnymi listami so žltými alebo zelenými kvetmi a červenými bobuľami. Tejto rastline sa darí v teplom a slnečnom podnebí s menším množstvom vody.

Na výrobu výživových doplnkov sa najčastejšie používa koreň tejto rastliny. Podporuje vitalitu, zlepšuje kvalitu spánku, posilňuje imunitný systém a zmierňuje úzkosť. V ajurvédskej medicíne je Ashwagandha považovaná za Rasayana, čo znamená, že sa užíva ako tonikum na dlhovekosť a zlepšenie celkového zdravia.

Vedeli ste, že…

…názov „Ashwagandha“ v sanskrte znamená „vôňa koňa“? To odkazuje na charakteristický zápach koreňa a na tradíciu brať túto rastlinu ako posilňujúcu silu koňa.

Účinky Ashwagandhy

Účinky Ashwagandhy zasahujú do mnohých aspektov fyzického a duševného zdravia. Z nich sú pre túto rastlinu najdôležitejšie nasledovné:

  • Adaptogénne vlastnosti - pomáha telu prispôsobiť sa stresu a udržiavať rovnováhu.
  • Podpora vitality - zvyšuje energiu a fyzický výkon.
  • Zlepšenie kvality spánku - pomáha pri nespavosti a zlepšuje spánkové návyky.
  • Imunomodulačné účinky - posilňuje imunitný systém a pomáha bojovať proti infekciám. Veľmi dôležité napríklad aj pri chemoterapii a ožarovaní.
  • Antioxidačné vlastnosti - chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
  • Antistresové účinky - má upokojujúci vplyv na nervový systém.
  • Zmiernenie úzkosti - pomáha vyrovnávať emocionálny stres a úzkosť.
  • Podpora zdravého hormonálneho systému - pozitívne ovplyvňuje rovnováhu hormónov v tele.
  • Zlepšenie mentálnej pohody - má pozitívny vplyv na psychický stav a koncentráciu.

Viac o účinkoch Ashwagandhy sa dočítate v našom článku: Odbúra stres a zlepší spánok: Objavte 7 účinkov Ashwagandhy.

Užívanie Ashwagandhy

Aby ste dosiahli optimálne výsledky pri užívaní Ashwagandhy, je treba zvoliť správny prístup. Napríklad, ak preferujete pohodlie a jednoduché dávkovanie, tak v tom prípade budú pre vás vhodnou voľbou tablety a kapsule. Vo všeobecnosti sa odporúča užívať 1-2 tablety denne s jedlom, a to ráno alebo večer. 

Na druhej strane, ak preferujete flexibilitu a nemáte radi prehĺtanie tabletiek, tak v tom prípade je pre vás ideálny tekutý extrakt alebo prášok Ashwagandhy. Môžete si ho jednoducho pridávať do nápojov alebo smoothie, pričom sa odporúča postupovať podľa inštrukcií od výrobcu.

Prirodzene, pri výbere najlepších výživových doplnkov s obsahom Ashwagandhy je nevyhnutné siahnuť iba po kvalitných produktoch. Len kvalitné výživové doplnky vám zabezpečia optimálnu účinnosť, pretože obsahujú štandardizované extrakty s vyváženým množstvom účinných látok. Okrem toho, overené produkty sú testované na bezpečnosť a čistotu, čo minimalizuje riziko nežiaducich vedľajších účinkov

Kvalitné výživové doplnky tiež disponujú presnými informáciami o obsahu a odporúčanom dávkovaní. Samozrejmosťou sú aj transparentné informácie o pôvode surovín a výrobnom procese. Správne a bezpečné užívanie Ashwagandhy v spojení s výberom kvalitného výživového doplnku vedie k lepšej zdravotnej pohode a optimálnym výsledkom.

Čítať viac

Rýchle info Prémiová kvalita 🌿 Prírodné
Nature Love Bio Ashwagandha, 135 kapsúl

Nature Love Bio Ashwagandha, 135 kapsúl

Na sklade (dodanie 1-3 dni)
19,90 €
Bio ashwagandha sa vyznačuje svojimi unikátnymi vlastnosťami a dlhou históriou používania v tradičnej ayurvedickej medicíne. Táto rastlina,…
Rýchle info 🌿 Prírodné
Biotiva Bio Ashwagandha 150 kapsúl

Biotiva Bio Ashwagandha 150 kapsúl

Na ceste
16,90 €
Extrakt získaný výhradne z koreňa Ashwagandhy obsahuje minimálne 5% withanolidov. Ashwagandha je výborný pomocník na upokojnie a vyrovnanie…