Kyselina hyaluronová

Pozitívne účinky kyseliny hyalurónovej

Kyselina hyalurónová má v našom organizme dve dôležité úlohy. Jedna je estetická a druhá zdravotná.

Tú estetickú sme už načrtli. Jednoducho sa stará o to, aby boli pokožka, ale napríklad aj vlasy dostatočne hydratované a pružné. Tým bráni vzniku vrások. Nejde však len o tvár a hlavu. Dostatok kyseliny hyalurónovej tiež funguje ako prevencia proti vzniku celulitídy, alebo nepopulárnych strií. V neposlednom rade zabezpečuje aj zdravú farbu a lesk pokožky, vlasov a nechtov.

Zdravotné účinky sú snáď ešte dôležitejšie, ako tie kozmetické. Kyselina hyalurónová výrazne napomáha dobrému stavu pohybového systému. Skvele funguje kyselina hyalurónová na kĺby. Pôsobí ako mazivo pričom bráni ich opotrebovaniu a vzájomnému treniu, ktoré spôsobuje bolesti. Kyselina sa vyskytuje tiež vo všetkých slizniciach. V prípade, že jej máme dostatok, naše ďasná sú zdravé, nehrozia nám suché oči a tiež nevysychá sliznica nosa.

Je dôležitejší kolagén alebo kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová funguje ako mazacie ústrojenstvo, vďaka ktorému, kĺbmi hýbeme jednoducho, bez bolestí, zadrhávania sa a naplno. Okrem kyseliny však na pohyb, silu a pružnosť či ohybnosť tela vplýva aj bielkovina kolagén. Kolagén prispieva k dobrému stavu kostí, svalov, kĺby, šliach, ale aj kože, väzív, chrupaviek či ďasien. Podľa výskumov tvorí šesť percent telesnej váhy.

O kyselinu hyalurónovú aj kolagén však vekom prichádzame. Vidieť to na koži, ktorá starne aj na našej hybnosti, ktorá pomaly klesá. Hoci obe látky sa dajú dopĺňať aj prirodzene – pohybom, je vhodné ich tvorbu podporiť aj pomocou výživových doplnkov. Tie majú jednu obrovskú výhodu, a to aj voči napríklad injekčnému podávaniu. Látky prijaté perorálne sa totiž prirodzene dostanú aj do tých najmenších medzibunkových priestorov v kĺboch a chrupavkách.