Energia a únava

Úbytok energie a únava sa najčastejšie prejavujú v jarnom období. Po dlhom zimnom období je organizmus vyčerpaný vplyvom nedostatku vitamínov (hlavne vitamínu D) a svetla, pričom únavu ešte viac prehlbuje reakcia organizmu na teplotné a tlakové výkyvy. A to sa samozrejme môže podpísať na celkovej psychickej pohode.

Ako bojovať proti únave?

V prvom rade je dôležité do svojho jedálnička zaradiť vitamíny proti únave. Prvým krokom je siahnuť po rastlinách, ktoré dokážu spoľahlivo nabiť organizmus energiou. V tomto smere sú ideálne najmä pór a pažítka, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička napríklad na raňajky.

V súvislosti s únavou a úbytkom energie je dôležitý aj dostatok železa, ktoré organizmus potrebuje pri výrobe bunkovej energie (ATP). Preto je treba zaradiť do jedálnička i potraviny s vysokým obsahom železa - žeruchu a špenát.

Zmena stravovania však nie je všetko. Veľmi dôležitým nástrojom v boji s únavou je tiež pravidelný pohyb. Pri športovaní sa totiž do tela uvoľňuje endorfín (hormón šťastia), ktorý doslova nabije telo energiou. Samozrejme so športovaním to nemusíte preháňať. Stačí krátka a svižnejšia prechádzka, hodinová jazda na bicykli alebo plávanie. 

A v neposlednom rade je tu ešte kvalitný a zdravý spánok. V tomto smere pomáhajú napríklad výživové doplnky s obsahom medovky či valeriány lekárskej. Pred spaním si nezabudnite vyvetrať miestnosť a aspoň hodinu pred spaním sa vyvarovať všetkého, čo vyžaruje modré svetlo (TV, mobil…). 

Prirodzene, účinným prostriedkom v boji proti únave sú aj doplnky stavy proti únave.

Aké výživové doplnky sú najlepšie proti únave a na doplnenie energie? 

Po dlhej zime je v prvom rade dôležité doplniť organizmu vitamíny proti únave, hlavne vitamín D. Potrebné je tiež pravidelné dopĺňanie magnézia. Seniori zase najčastejšie pociťujú únavu z dôvodu vekového poklesu hladín NAD+, ktorý stojí za narušením zdravého bunkového metabolizmu. Z toho dôvodu je u tejto vekovej skupiny užitočné i dopĺňanie nikotínamid ribozidu, ktorý zvyšuje hladinu NAD+. 

Výživové doplnky proti únave sa tiež zakladajú na obsahu ubichinónu a ubichinolu - metabolicky aktívne formy koenzýmu Q10. Tieto látky prispievajú k zvýšenej produkcii energie a pomáhajú obnovovať antioxidanty (najmä vitamín C a vitamín E).

A v neposlednom rade proti únave pomáhajú aj výživové doplnky s obsahom kyseliny lipoovej, ktorá rovnako hrá kľúčovú úlohu pri zachovaní mladistvej bunkovej energie. Je nevyhnutná pre  zdravú mitochondriálnu funkciu a tvorbu ATP v bunkách. 

Mohlo by vás zaujímať: Aké sú príznaky jarnej únavy a ako s ňou bojovať?

Kvalitné výživové doplnky na boj proti únave a na doplnenie energie

V našom e-shope ponúkame vám ponúkame niekoľko vitamínov na vitalitu a výživových doplnkov. Vyberáme pre vás nasledovné:

Doctor's Best Ubiquinol + Kaneka 100 mg - obsahuje redukovanú formu koenzýmu Q10. Ubiquinol má silný antioxidačný účinok, pričom zvyšuje produkciu energie v tele. Pomáha najmä seniorom, ktorí majú problémy s absorpciou dostatočného množstva živín. Balenie obsahuje 60 kapsúl. Dávkovanie: 1 kapsula denne s jedlom.

Life Extension Magnézium - 3 formy horčíka 500 mg - výživový doplnok, ktorý poskytuje jednu z najvyšších koncentrácií elementárneho horčíka na kapsulu dostupnú na trhu. Spoľahlivo prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. Zároveň udržuje zdravé fungovanie energetického metabolizmu a poskytuje aj celý rad ďalších zdravotných benefitov. Balenie obsahuje 100 kapsúl. Dávkovanie: 1 kapsula jeden až trikrát denne

Life Extension NAD+ Cell Formula, Nicotinamide riboside, NIAGEN® 100 mg - obsahuje nikotínamid ribozid patentovanú zlúčeninu, ktorá prispieva k zvýšeniu hladiny enzýmu NAD+ u starnúcich buniek. A to znamená udržanie vitality a zdravšieho mladistvého bunkového metabolizmu i vo vyššom veku. Balenie obsahuje 30 kapsúl. Dávkovanie: 1 kapsula denne.

Life Extension Super R-Lipoic Acid kyselina R-lipoová - ide o výnimočný antioxidant, ktorý podporuje produkciu bunkovej energie a zároveň chráni bunky pred voľnými radikálmi. Balenie obsahuje 60 kapsúl. Dávkovanie: 1 až 2 kapsuly denne.

Trace Minerals Tekutý Vitamín D3 5000 IU + Iónové minerály - unikátny výživový doplnok, ktorý dokáže poskytnúť až 125 mcg (5 000 IU) vitamínu D3 na porciu. S týmto výživovým doplnkom si spoľahlivo doplníte vitamín D po dlhej zime. Balenie obsahuje 473 ml roztoku. Dávkovanie: 15 ml roztoku denne.

Trace Minerals Research Ionic Iron iónové železo 22 mg - koncentrovaný tekutý výživový doplnok, ktorý poskytuje železo v iónovej a biologicky najdostupnejšej forme. Výživový doplnok je založený na unikátnom novom patentovanom procese odparovania ConcenFlo®. Znižuje pocit únavy a vyčerpania. Rovnako pomáha udržiavať normálnu tvorbu červených krviniek a hemoglobínu. Balenie obsahuje 56 ml roztoku. Dávkovanie: 0,4-1,2 ml denne so šťavou alebo jedlom.

Čítať viac

Rýchle info Novinka
Herbavia Drmek obyčajný 60 kapsúl

Herbavia Drmek obyčajný 60 kapsúl

Na sklade (dodanie 1-3 dni)
13,90 €
Pohodlie v menopauze, podpora plodnosti a vyváženost menštruačného cyklu – to všetko môže poskytnúť drmek obyčajný, známy tiež ako mníšske…