Gingko Biloba, alebo po slovensky Ginko dvojlaločné je dlhožijúci, silný strom. Podľa údajov odborníkov sa dokáže dožiť až 4000 rokov. Strom s charakteristickými dvojlaločnými listami neuveriteľne odoláva vírusom, mikroorganizmom aj iným škodlivým látkam a aj preto sa jeho listy a výťažky z neho využívajú v medicíne už viac ako 5000 rokov.


Gingko Biloba

Liečivé účinky Gingka

Účinkov Gingka je mnoho, niektoré sú preventívne, iné okamžité. Gingko pôsobí predovšetkým na mozog a na srdce. Výrazne zlepšuje krvný obeh, funkciu ciev, bráni vzniku zrazenín a zvládne aj upraviť činnosť srdca, v prípade, že vykazuje nepravidelný tep. Upravuje tiež krvný tlak. Využíva sa ako prevencia proti infarktu a aj mozgovej príhody. Gingko tiež zlepšuje prekrvenie mozgu a má pozitívne účinky na kognitívne funkcie mozgu, pamäť, pozornosť aj rýchlosť myslenia. Dokáže vás dostať do duševnej rovnováhy a má vplyv aj na fungovanie zraku a sluchu. Pomáha aj pri migrénach.

Ako sa užíva Gingko?

Pre človeka je dôležitý najmä extrakt z Gingka. Listy a plody Gingka sú totiž extrémne silný alergén. V Číne sa sčasti používajú, no u klasického európana vyvolávajú silnú alergickú reakciu. Sčasti preto, ale aj kvôli ďalším účinkom sa Gingko odporúča užívať až od 18 rokov. Odporúčaná denná dávka je 120 až 240 mg denne. Odporúčame ju rozdeliť do 2 dávok, je však možné vziať si ju aj jednorazovo. Gingko Bilobu by ste mali užívať pravidelne aspoň 2 mesiace, nástup účinku je totiž pozvoľný a trvá zhruba 4 až 6 týždňov. To či ho užívate pred alebo po jedle, nemá na jeho účinok vplyv.

Má Gingko nežiadúce účinky?

Tým, že Gingko pôsobí na cievny systém a tiež zrážanlivosť krvi, môže sa stať, že pri jeho užívaní budete častejšie krvácať. Zriedka sa tiež objavujú bolesti hlavy, prípadne pocit závrate. Niektorí respondenti pri štúdiách uviedli, že pri užívaní Gingka viac trpeli hnačkami, bolesťami brucha a nevoľnosťou.