Jód je minerál, ktorý si naše telo nedokáže samo vytvoriť, no je extrémne dôležitý pre jeho správne fungovanie. Najčastejšie prijímame jód v strave, no nie je jednoduché prijať také množstvo jódu, ktoré naše telo potrebuje.

Na čo je jód dobrý?

Jód naše telo potrebuje predovšetkým pre správne fungovanie štítnej žľazy. Tá sa stará o spotrebu energie v tele a keď nefunguje ako má, pocítime to nadmernou únavou a apatiou. Zásadný význam však má jód aj pre správny vývoj mozgu u detí, dokonca už vo fáze plodu. Štítna žľaza sa vyvíja už od 12 týždňa a preto je veľmi dôležité, aby ženy mali dostatok jódu v tehotenstve a to nielen pre seba, ale aj pre dieťa. Žena je totiž jediným zásobníkom jódu pre dieťa.

V tejto kategórii s názvom Jód nájdete výrobky od značky Trace Minerals a Life Extension.


Jód

Prírodné zdroje jódu

Najjednoduchším spôsobom je prijímať jód v strave. Kvalitným zdrojom sú najmä morské plody (ryby, riasy ako Kelp, morská soľ, atď.). Potraviny obsahujúce jód sú aj višne, čerešne, vajcia, mlieko, hrach, ale tiež pór či brokolica alebo šampiňóny. Množstvo jódu v týchto potravinách však záleží od toho, koľko jódu sa nachádza v zemi, z ktorej vzišli a preto je obsah veľmi kolísavý.

Odporúčané dávkovanie jódu

Organický jód treba mať v tele v optimálnom množstve. Nie je dobré mať ho veľa ani málo. Je preto dobré sa vyhýbať presoleným jedlám a polotovarom. Odborníci odporúčajú prijať denne nasledovné dávky jódu.

Deti do 10 rokov - do 120 mikrogramov

Deti nad 10 rokov a dospelí - 150 mikrogramov

Tehotné ženy - 200 až 250 mikrogramov

Dojčiace ženy – max. 300 mikrogramov

Účinky jódu na náš organizmus

Štítna žľaza tvorí z hormónov tyroxín a trijódtyronín, oba obsahujú jodid. Po konzumácii jódu sa tento rozpúšťa v žalúdku a tenkom čreve a pomocou krvi sa distribuuje po tele. Cestou sa zachytáva v jódových receptoroch, ktoré ho prijímajú. Jód výrazne ovplyvňuje naše mentálne a intelektuálne schopnosti, zlepšuje fungovanie metabolizmu, trávenie a pomáha k rýchlejšiemu a kvalitnému spaľovaniu tukov. Čistý jód má silné dezinfekčné účinky. Zlepšuje kvalitu kože, nechtov, zubov a vlasov. Pozitívne pôsobí aj na sexuálny život.

Príznaky nedostatku jódu

To, koľko jódu potrebujeme, závisí najmä od veku a zdravotného stavu. Pri nedostatku jódu dochádza k zmenám na štítnej žľaze, mení sa jej štruktúra, ale zásadný vplyv má chýbajúci jód aj na funkciu žľazy. Tá môže byť znížená, ale aj zvýšená. Chýbajúci jód sa prejaví najmä na celkovej unavenosti organizmu. Zvýši sa nesústredenosť, upadajú intelektuálne schopnosti, rastie pocit zimy v končatinách a objaviť sa môže aj zápcha. U žien sa objavujú aj poruchy menštruačného cyklu, neschopnosť otehotnieť, alebo naopak zvyšuje sa riziko potratu. U detí má nedostatok jódu vplyv na zdravý rast, objavujú sa poruchy motoriky a upadajú schopnosti učenia a rozvoja.