Registrujte sa u nás a využívajte výhody Vitaherbals klubu

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je polysacharidová molekula. Prirodzene si ju vytvárajú naše bunky. Je veľmi dôležitá pre hydratáciu pokožky. Funguje ako akýsi magnet na vlhkosť. Vďaka tomu umožní udržať bunkám toľko vlhkosti koľko pokožka potrebuje, aby bola zdravá. Jeden gram kyseliny hyalurónovej dokáže udržať až 6 litrov vody.

V tejto kategórii s názvom Kyselina hyalurónová nájdete značky Nature Love a Doctor's Best.


Kyselina hyalurónová

Pozitívne účinky kyseliny hyalurónovej

Kyselina hyalurónová má v našom organizme dve dôležité úlohy. Jedna je estetická a druhá zdravotná.

Tú estetickú sme už načrtli. Jednoducho sa stará o to, aby boli pokožka, ale napríklad aj vlasy dostatočne hydratované a pružné. Tým bráni vzniku vrások. Nejde však len o tvár a hlavu. Dostatok kyseliny hyalurónovej tiež funguje ako prevencia proti vzniku celulitídy, alebo nepopulárnych strií. V neposlednom rade zabezpečuje aj zdravú farbu a lesk pokožky, vlasov a nechtov.

Zdravotné účinky sú snáď ešte dôležitejšie, ako tie kozmetické. Kyselina hyalurónová výrazne napomáha dobrému stavu pohybového systému. Skvele funguje kyselina hyalurónová na kĺby. Pôsobí ako mazivo pričom bráni ich opotrebovaniu a vzájomnému treniu, ktoré spôsobuje bolesti. Kyselina sa vyskytuje tiež vo všetkých slizniciach. V prípade, že jej máme dostatok, naše ďasná sú zdravé, nehrozia nám suché oči a tiež nevysychá sliznica nosa.

Je dôležitejší kolagén alebo kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová funguje ako mazacie ústrojenstvo, vďaka ktorému, kĺbmi hýbeme jednoducho, bez bolestí, zadrhávania sa a naplno. Okrem kyseliny však na pohyb, silu a pružnosť či ohybnosť tela vplýva aj bielkovina kolagén. Kolagén prispieva k dobrému stavu kostí, svalov, kĺby, šliach, ale aj kože, väzív, chrupaviek či ďasien. Podľa výskumov tvorí šesť percent telesnej váhy.

O kyselinu hyalurónovú aj kolagén však vekom prichádzame. Vidieť to na koži, ktorá starne aj na našej hybnosti, ktorá pomaly klesá. Hoci obe látky sa dajú dopĺňať aj prirodzene – pohybom, je vhodné ich tvorbu podporiť aj pomocou výživových doplnkov. Tie majú jednu obrovskú výhodu, a to aj voči napríklad injekčnému podávaniu. Látky prijaté perorálne sa totiž prirodzene dostanú aj do tých najmenších medzibunkových priestorov v kĺboch a chrupavkách.