L-Arginín

Čo je L-Arginín?

L-arginín je aminokyselina. Tie sa delia na esenciálne a neesenciálne, podľa toho či si ich telo dokáže tvoriť samo, alebo nie. L-arginín je semi-esenciálna aminokyselina. Telo ju totiž dokáže syntetizovať za určitých podmienok. Zdrojom Arginínu je najmä celozrnná pšenica, orechy, mliečne výrobky, červené mäso, ale aj ryby. Jej príjem je pre bežného človeka dostatočný. Pre deti v období rastu a pre aktívnych športovcov či kulturistov je však vhodné podporiť jej obsah v tele aj výživovými doplnkami.


L-Arginín

Ako dávkovať Arginin?

Dávkovanie L-arginínu závisí od účelu jeho prijímania. Všeobecne sa však považuje za vhodné neprekračovať dennú dávku 9 gramov. Toto množstvo zabezpečí, že nedôjde k vedľajším účinkom.

Pri prijímaní L-arginínu kvôli konkrétnym problémom sa odporúčajú dávky nasledovne. Pri erektilnej dysfunkcii 1,5 až 5 gramov denne, pri vysokom tlaku od 5 do 24 gramov denne. Na liečbu preeklampsie je predpísaná dávka cca 4 gramy denne.

Aminokyseliny sa odporúčajú prijímať medzi jedlami, zabezpečí sa tak ich maximálne vstrebanie.

Má L-arginín vedľajšie účinky?

Pri bežnom užívaní a pri dodržaní odporúčaných dávok L-arginín nemá vedľajšie účinky a je úplne bezproblémový. U niektorých ľudí sa však môže vyskytnúť horšia reakcia. Ide najmä o bolesti brucha, nadúvanie, hnačky, či príznaky nízkeho tlaku. Pokiaľ je L-arginín podávaný deťom a tehotným ženám, je dôležité, aby ste sa predtým poradili s lekárom.

Pozitívne účinky Arginínu

L-arginín má veľa pozitívnych účinkov. Pre športovcov je dôležitý predovšetkým preto, že pomáha s rýchlejšou regeneráciou. Vďaka L-arginínu však je možné tiež dlhodobejšie podávať intenzívnejší športový výkon. Je to vďaka tomu, že aminokyselina napomáha lepšiemu prietoku krvi. Prispieva tiež k rýchlejšiemu rastu svalov a zvyšuje silu a kondíciu.

Dokázané je aj to, že L-arginín funguje ako podpora imunitného systému., aktívne bojuje proti vírusom a baktériám a v mnohých prípadoch je podávaný aj ľuďom v rekonvalescencii po operačných zákrokoch. Zlepšuje totiž hojenie rán.

Ďalším dôležitým pozitívnym účinkom je zlepšenie mozgovej činnosti, L-arginín ovplyvňuje centrálny nervový systém a pomáha lepším prenosom vzruchov.

Prínosy L-Arginínu v skratke:

  • Podpora svalstva a fyzickej kondície
  • Podpora potencie, plodnosti a libida
  • Zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému
  • Antioxidačné účinky
  • Detoxikačné účinky - hlavne pečene
  • Podpora imunitného systéme