Lipozomálny vitamín C

Lipozomálny vitamín C je forma vitamínu C, ktorá sa nachádza v mikroskopických guličkách, nazývaných lipozómy. Tie sú vytvorené z fosfolipidov, ktoré sa skladajú z molekúl tukov a fosfátov. Vďaka tomu umožňujú lepšie vstrebávanie vitamínu C v organizme.

Čo je to lipozomálny vitamín C?

Lipozómy (mikroskopické kapsule vitamínu C) majú podobnú štruktúru ako bunkové membrány a preto dokážu ľahšie preniknúť cez membrány buniek. Následne sa vitamín C veľmi rýchlo vstrebáva v tráviacom trakte a preniká do tkanív a orgánov, kde dochádza k jeho využitiu. Ďalšou výhodou lipozómov je, že sú schopné chrániť obsah pred oxidáciou, čo prispieva k vyššej stabilite a účinnosti vitamínu C v organizme.

Aké sú výhody a účinky lipozomálneho vitamínu C? 

Benefitov lipozomálneho vitamínu C je niekoľko. Sumarizovať ich môžeme nasledovne:

  • Lepšie vstrebávanie - lipozomálny vitamín C je schopný ľahšie prenikať cez bunkové membrány a lepšie sa vstrebávať v tele v porovnaní s bežne dostupnými formami vitamínu C, ako je napríklad kyselina askorbová. To znamená, že táto forma vitamínu C je účinnejšia v posilňovaní imunitného systému, zlepšovaní zdravia kože, či rýchlejšom hojení rán.
  • Stabilnejšia forma vitamínu C - lipozómy chránia vitamín C pred oxidáciou, čo prispieva k vyššej stabilite a účinnosti vitamínu C.
  • Boj proti oxidačnému stresu - vitamín C je silný antioxidant, ktorý pomáha ochraňovať bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
  • Podpora zdravia srdca - Vitamín C pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšovať krvný obeh. To znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
  • Zlepšenie vstrebávania železa - vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa z potravy, čo je prospešné pre ľudí s nedostatkom železa alebo anémiou.

Lipozomálna forma vitamínu C je vhodná najmä pre ľudí, ktorí potrebujú prijať zvýšenú dávku vitamínu C. Ďalej pre ľudí so zníženou imunitou (starší ľudia, ľudia po operáciách…), pre športovcov a pre ľudí so zvýšenou fyzickou námahou. Rovnako ho oceníte pri doplnkoch s obsahom kolagénu (zlepšený vstrebávací účinok).

Aký je rozdiel medzi klasickým a lipozomálnym vitamínom C?

V porovnaní s klasickými dostupnými formami vitamínu C, lipozómová forma vitamínu C má výhodu v lepšej absorpcii a stabilite. Tento typ vitamínu C sa tiež v organizme uvoľňuje pomalšie, čo umožňuje dlhšiu a stabilnejšiu koncentráciu v tele. Naproti tomu klasická forma vitamínu C je vo vode rozpustná, vďaka čomu sa z tela rýchlo vyplavuje.

Kvalitné výživové doplnky - lipozomálny vitamín C

Klasický vitamín C sa vyrába v tabletách, kapsulách, práškoch a tekutinách, zatiaľ čo lipozomálny vitamín C je zvyčajne k dispozícii vo forme tekutiny alebo spreja. Doporučené dávky sa zvyčajne pohybujú od 1 do 2 lyžičiek (5 až 10 ml) tekutého roztoku. Dávky môžu byť rozdelené do niekoľkých menších dávok počas dňa alebo sa môžu užívať naraz. Tekutý lipozomálny vitamín C sa zvyčajne užíva samostatne, ale môže sa tiež pridať do nápojov alebo potravín. Nájdete ho aj v našom e-shope Vitaherbals.sk.

Čítať viac