Minerály a stopové prvky

Cítite sa unavený, vyčerpaný, ste bez nálady a máte pocit, že vám všetko trvá celú večnosť? Je veľmi pravdepodobné, že vám chýbajú niektoré minerály. Dôležitý je najmä horčík – magnézium, no telo zle znáša aj nízky stav zinku či železa. Dobré je strážiť si aj dostatočný prísun selénu, vápnikajódu.

Ak ste si nevybrali v tejto kategórii žiadny výrobok, pozrite sa aj na kategórie Vitamíny, Bylinné extrakty, Špeciálne výživové doplnky, Trávenie a metabolizmus a Zdravý pohyb.

Rýchle info Prémiová kvalita
Trace Minerals tekutý iónový Jód, 59ml

Trace Minerals tekutý iónový Jód, 59ml

Na objednávku - u vás do 7 dní
19,90 €
Iónový jód je koncentrovaný tekutý doplnok výživy, ktorý poskytuje 225 mcg na porciu jódu z jodidu draselného s prídavkom celého spektra…

Minerály a stopové prvky

Čo sú to minerály?

Minerály sú látky anorganického pôvodu, ktoré si naše telo nedokáže samo vytvoriť. Minerály v tele prijímame z externého prostredia a ich vyvážené množstvo zabezpečuje to, aby naše telo bolo správne nastavené. Najdôležitejšie minerály si môžete zakúpiť v doplnkoch stravy určených pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nedokážu prijímať minerály prirodzenou cestou.

Zjednodušene, podľa toho, koľko ich telo potrebuje môžeme minerály rozdeliť medzi makroprvky – minerály a mikroprvky – stopové prvky.

Minerály (sodík, draslík, horčík, vápnik, fosfor, chlór aj síra) telo potrebuje vo väčších dávkach. Stopové prvky (železo, meď, zinok, jód, fluór, mangán, selén, chróm) síce organizmus potrebuje tiež, ale v naozaj malých množstvách.

Už sme spomenuli, že ľudské telo si minerály nedokáže syntetizovať a je veľmi dôležité dbať na ich pravidelný prísun. Zvýšené dávky minerálov je dôležité prijímať najmä v tehotenstve, pri vývoji plodu a následne aj počas celého detstva.

Všetky minerály majú v tele svoje miesto a každý je dôležitý, no dva z nich maju pre naše bezproblémové fungovanie predsa len väčší význam. Sú to horčík a zinok. Horčík je nezastupiteľný pretože podporuje rast a správnu funkciu svalov a tiež sa vďaka nemu správne uskutočňujú nervové vzruchy. Zinok, napriek tomu, že ide o stopový prvok, má tiež svoje pevné miesto a je veľmi dôležité dbať na jeho správnu hladinu. Je totiž zodpovedný za rast, delenie budiek, celkovú imunitu, hojenie rán a stimuluje pamäť.