Ako vybrať najlepšie vitamíny pre deti? (Nielen na imunitu)

Výber vitamínov pre deti môže byť pre všetkých rodičov zložitý a často mätúci proces. Ako čo najlepšie zabezpečiť, aby deti dostávali všetky potrebné živiny? Ako zvoliť tie správne vitamíny, ktoré podporia ich imunitu, rast a celkové zdravie? V našom článku vám ponúkame prehľad kľúčových faktorov, na ktoré by ste mali pri výbere vitamínov pre deti dbať. Vydajte sa s nami na cestu zdravia pre vaše deti!

Vitamíny pre deti na imunitu

Ktoré vitamíny a prečo sú dôležité pre podporu imunity u detí?

Pre podporu imunity je dôležité zabezpečiť deťom dostatočný prísun kľúčových vitamínov a minerálov, ktoré hrajú zásadnú úlohu v udržiavaní zdravia a posilňovaní obranyschopnosti organizmu. Medzi najdôležitejšie patrí:

Vitamín C

Vitamín C je absolútnym základom pre správnu funkciu imunitného systému. Pomáha totiž stimulovať produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám. Tento vitamín tiež pôsobí ako antioxidant - chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. 

Zdroje vitamínu C pre deti

Okrem toho podporuje hojenie rán a zlepšuje vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov. Zdroje vitamínu C zahŕňajú hlavne citrusové plody, jahody, kiwi, brokolicu a papriku.

Vitamín C pre deti na imunitu

Pozrieť produkt

Vitamín D

Vitamín D je kľúčový pre aktiváciu obranných mechanizmov imunitného systému. Pomáha tiež telu absorbovať vápnik, čo je dôležité pre zdravé kosti a zuby. Okrem toho vitamín D podporuje produkciu antimikrobiálnych peptidov, ktoré chránia pred infekciami. 

Vitamín D zo slnečného žiarenia

Nedostatok tohto vitamínu preto vedie k zvýšenej náchylnosti k infekciám a chronickým ochoreniam. Hlavným zdrojom vitamínu D je síce slnečné žiarenie, ale nájdeme ho aj v tučných rybách, vaječných žĺtkoch a obohatených mliečnych výrobkoch.

Vitamín A

Vitamín A je dôležitý pre udržiavanie zdravých slizníc, ktoré sú prvou líniou obrany proti patogénom. Tento vitamín tiež podporuje funkciu bielych krviniek a pomáha pri výrobe protilátok. Vitamín A hrá tiež kľúčovú úlohu pri zrakovej ostrosti a je preto nevyhnutný pre rast a vývoj detí. Bohaté zdroje vitamínu A zahŕňajú mrkvu, sladké zemiaky, špenát a pečeň.

Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením a podporuje imunitnú funkciu. Pomáha tiež v boji proti infekciám tým, že podporuje tvorbu protilátok. Tento vitamín zlepšuje cirkuláciu krvi a udržuje zdravie pokožky. Nájdeme ho v orechoch, semenách, špenáte a rastlinných olejoch.

Tip

Echinacea stimuluje imunitný systém, čo pomáha organizmu lepšie bojovať proti infekciám a chorobám.

Echinacea pre deti na imunitu

Pozrieť produkt

Zinok

Zinok je minerál, ktorý je zásadný pre rast a správnu funkciu imunitných buniek. Pomáha pri tvorbe bielkovín a DNA, čo je nevyhnutné pre rýchlu reakciu imunitného systému na infekcie. Zinok tiež podporuje hojenie rán a je dôležitý pre správne fungovanie zmyslov, ako sú chuť a čuch. Zdroje zinku zahŕňajú mäso, morské plody, strukoviny, orechy a semená.

Železo

Železo je dôležité pre tvorbu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík v krvi, čo je dôležité pre správnu funkciu všetkých buniek, vrátane tých imunitných. Nedostatok železa preto vedie k oslabeniu imunitného systému a zvýšenej náchylnosti k infekciám. Železo je tiež kľúčové pre energetický metabolizmus a celkovú vitalitu organizmu. Nájdeme ho v červenom mäse, hydine, rybách, šošovici a listovej zelenine.

Selén

Selén je stopový prvok, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením a podporuje funkciu imunitného systému. Má tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré prispievajú k ochrane pred voľnými radikálmi. Selén je dôležitý aj pre správnu funkciu štítnej žľazy a pomáha znižovať riziko chronických ochorení. Dobrými zdrojmi selénu sú para orechy, ryby, vajcia a celozrnné výrobky.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové účinky a podporujú zdravú funkciu imunitného systému. Tieto esenciálne tuky sú tiež dôležité pre vývoj mozgu a očí. Rovnako však prispievajú aj k znižovaniu rizika chronických zápalových ochorení. 

Dôležitým faktom je aj to, že omega-3 mastné kyseliny zlepšujú kardiovaskulárne zdravie a pomáhajú pri regulácii hladiny cholesterolu. Nájdeme ich v tučných rybách, ako sú losos a makrela, ľanových semenách a vlašských orechoch. 

Viac o dôležitých zdravotných benefitoch omega 3-mastných kyselín si môžete prečítať nižšie. Zvlášť u detí hrajú zásadnú úlohu.

Prečítajte si tiež o zásadnom význame vápnika a horčíka u detí.

Prečo sú dôležité omega 3-mastné kyseliny pre deti?

Omega-3 mastné kyseliny sú pre deti dôležité z viacerých dôvodov. Tieto esenciálne tuky, ktoré si telo nedokáže samo vyprodukovať, hrajú kľúčovú úlohu v mnohých fyziologických procesoch. A to najmä v nasledovných:

 • Vývoj mozgu a nervového systému - najmä DHA (dokosahexaénová kyselina). Tvorí významnú časť štruktúry mozgových buniek a je kľúčová pre ich správne fungovanie. Dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín v detstve je spojený s lepšou kognitívnou funkciou, zlepšením schopnosti učenia a pamäte.
 • Zdravie očí - DHA prispieva k správnemu vývoju sietnice, čo je kľúčové pre ostré videnie. Nedostatok DHA v detstve môže viesť k problémom so zrakom a zhoršeniu vizuálnej funkcie.
 • Protizápalové vlastnosti - tento ich účinok je obzvlášť dôležitý pre deti s chronickými zápalovými ochoreniami alebo alergiami. Protizápalové vlastnosti omega-3 môžu tiež prispieť k zlepšeniu celkového zdravia a zníženiu rizika chronických ochorení v dospelosti.
 • Kardiovaskulárne zdravie - ako sme už zmienili, tieto tuky pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, čím znižujú riziko vzniku srdcových ochorení. U detí zdravý kardiovaskulárny systém kladie základy pre dlhodobé srdcové zdravie.
 • Imunitná podpora - ich protizápalové vlastnosti pomáhajú posilniť obranyschopnosť organizmu a znížiť riziko infekcií a chorôb. Tento efekt je dôležitý hlavne pre deti, ktorých imunitný systém sa stále vyvíja a potrebuje podporu.
 • Zlepšenie nálady a správania - nedostatok týchto mastných kyselín môže byť spojený s vyšším výskytom porúch nálady a správania, ako sú depresia a hyperaktivita.

Omega 3 pre deti

Pozrieť produkt

Vápnik a horčík pre deti - zdravé kosti a nervový systém

Vápnik a horčíkkľúčové minerály, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu v raste a vývoji detí. Ich dostatočný príjem je nevyhnutný pre udržanie zdravých kostí a správne fungovanie nervového systému, čo sú základné predpoklady pre celkové zdravie a pohodu dieťaťa.

Vápnik

Vápnik je najdôležitejší minerál pre budovanie a udržiavanie silných a zdravých kostí a zubov. Počas detstva a dospievania, kedy dochádza k intenzívnemu rastu, je potreba vápnika obzvlášť vysoká. Vápnik pomáha formovať pevné kostné tkanivo a znižuje riziko osteoporózy v neskoršom veku.

Okrem toho zohráva vápnik úlohu aj v svalových kontrakciách, zrážaní krvi a prenose nervových signálov. Jeho nedostatok preto vedie k slabým kostiam, častejším zlomeninám a problémom s rastom. Medzi bohaté zdroje vápnika patria mliečne výrobky, zelená listová zelenina, tofu a na vápnik obohatené potraviny.

Horčík

Horčík je nevyhnutný minerál pre správne fungovanie nervového systému a svalov. Pomáha regulovať svalové kontrakcie a ich relaxáciu, čo je dôležité pre koordináciu a pohyb. Horčík tiež prispieva k tvorbe energie a syntéze bielkovín, ktoré sú potrebné pre rast a obnovu tkanív.

Okrem toho je dôležitý pre zdravé kosti, pretože zlepšuje vstrebávanie vápnika a podporuje mineralizáciu kostí. Nedostatok horčíka preto vedie k svalovým kŕčom, únave a problémom so spánkom. Horčík nájdeme v potravinách ako sú orechy, semená, celozrnné výrobky, zelená listová zelenina a strukoviny.

Synergia vápnika a horčíka

Vápnik a horčík spolupracujú pri mnohých fyziologických procesoch v tele. Avšak pre udržanie rovnováhy medzi ich funkciami je kľúčový správny pomer týchto minerálov. Vápnik totiž podporuje svalové kontrakcie, zatiaľ čo horčík umožňuje ich uvoľnenie. Tým sa zaisťuje harmonická spolupráca svalov a nervového systému. Spoločne tiež prispievajú k správnej mineralizácii kostí, čím zabezpečujú ich pevnosť a odolnosť.

Vápnik a horčík pre deti

Pozrieť produkt

Poznámka

Zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika a horčíka v detskej strave je základom pre zdravý rast a vývoj detí. Rodičia by mali dbať na to, aby ich deti konzumovali potraviny bohaté na tieto minerály, alebo v prípade potreby zvážiť doplnky stravy, aby zabezpečili optimálne zdravie a vývoj ich kostí a nervového systému u svojich detí.

Ako začleniť vitamíny do stravy detí?

Začleniť vitamíny do stravy detí môžete dvomi spôsobmi. Buď dostatočnú hladinu týchto vitamínov prijme dieťa prostredníctvom stravy, alebo ak máte pochybnosti o ich množstve, je ideálne začleniť do jedálnička vhodný vitamínový výživový doplnok.

Získavanie vitamínov zo stravy

Najlepší spôsob, ako deti môžu získať potrebné vitamíny, je prostredníctvom vyváženej a rozmanitej stravy. Tu sú niektoré spôsoby, ako začleniť dôležité vitamíny do jedálničku detí:

Vitamín C

 • Citrusové plody - pomaranče, grapefruity, citróny, mandarínky…
 • Bobuľovité ovocie - jahody, čučoriedky, maliny…
 • Zelenina - brokolica, paprika, paradajky…
 • Kiwi - tento malý chlpatý drobec je vitamínom C doslova nabitý.

Vitamín D

 • Slnečné žiarenie - krátkodobý pobyt na slnku pomáha telu syntetizovať vitamín D.
 • Tučné ryby - losos, makrela, sardinky…
 • Obohatené potraviny - napríklad niektoré mliečne výrobky (jogurty…), džúsy a cereálie.

Vitamín A

 • Mrkva a sladké zemiaky - sú bohaté na betakarotén, ktorý telo premieňa na vitamín A.
 • Listová zelenina - špenát, kel…
 • Pečeň - je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu A.

Vitamín E

 • Orechy a semená - mandle, slnečnicové semená, lieskové orechy…
 • Rastlinné oleje - slnečnicový, olivový a repkový olej.
 • Listová zelenina - špenát, brokolica…

Zdravá strava s vysokým obsahom vitamínov pre deti

Výživové doplnky pre deti

Niekedy však môže byť náročné zabezpečiť, aby deti dostávali všetky potrebné vitamíny iba zo stravy. V takýchto prípadoch sú ideálne výživové doplnky. Tie zabezpečia, že deti dostanú potrebné množstvo vitamínov a minerálov, najmä ak majú špeciálne stravovacie potreby, sú vyberaví jedáci alebo majú zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť absorbovať živiny.

Multivitamíny

Multivitamíny sú praktickým spôsobom, ako zabezpečiť široké spektrum vitamínov a minerálov v jednej dávke. Sú dostupné v rôznych formách. Najatraktívnejšie sú však pre deti vo forme žuvacích tabliet, tekutín a gumových cukríkov.

Tekuté multivitamíny kvapky pre deti

Pozrieť produkt

Špecifické výživové doplnky

Pre deti, ktoré potrebujú zvýšený príjem konkrétnych vitamínov alebo minerálov, sú k dispozícii špecifické doplnky, ako napríklad vitamín D, železo alebo omega-3 mastné kyseliny. Tieto výživové doplnky vám môžu byť odporúčané pediatrom na základe individuálnych potrieb dieťaťa.

Prírodné extrakty

Existujú aj prírodné doplnky, ktoré obsahujú extrakty z celých potravín a poskytujú vitamíny a minerály v prirodzenej forme. Tieto doplnky môžu byť výhodné pre rodičov, ktorí uprednostňujú prírodné produkty.

TIP

Kombinácia vyváženej stravy a vhodných výživových doplnkov vám zabezpečí, že deti dostanú všetky potrebné živiny pre svoj optimálny vývoj a zdravie.

Ako vybrať najlepšie vitamíny pre deti?

Výber najlepších vitamínov pre deti je dôležitým rozhodnutím, ktoré môže výrazne ovplyvniť ich zdravie a celkovú pohodu. Je dôležité zohľadniť individuálne potreby dieťaťa, kvalitu doplnkov a dôveryhodnosť obchodu, z ktorého nakupujete.

Kedy je vhodné, aby dieťa začalo užívať výživové doplnky?

Výživové doplnky môžu byť pre deti užitočné v rôznych situáciách. Hoci je ideálne, aby deti dostávali všetky potrebné živiny zo stravy, existujú okolnosti, kedy doplnky môžu byť nevyhnutné:

 • Nedostatočný príjem zo stravy - ak je dieťa vyberavý jedák alebo má obmedzený prístup k rôznorodej a vyváženej strave.
 • Zdravotné problémy - deti s určitými zdravotnými problémami, ako sú alergie, intolerancie alebo chronické ochorenia.
 • Rýchly rast a vývoj - v obdobiach rýchleho rastu, ako je puberta, je zvýšená potreba živín, ktorú strava nemusí vždy pokryť.
 • Poradenstvo pediatra - ak pediater odporučí výživové doplnky na základe individuálnych potrieb dieťaťa. V tomto prípade je treba dodržiavať jeho pokyny ohľadom správneho dávkovania.

Čo všetko treba zohľadniť pri výbere výživových doplnkov pre deti? 

Pri výbere výživových doplnkov pre deti je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov:

 • Kvalita a bezpečnosť - vyberajte doplnky, ktoré sú certifikované a spĺňajú prísne bezpečnostné normy. Mali by byť bez umelých prísad, konzervantov a farbív.
 • Zloženie - skontrolujte, či doplnok obsahuje vhodné množstvo vitamínov a minerálov podľa veku a potrieb dieťaťa. Doplnky by mali mať správny pomer živín, aby boli účinné.
 • Forma doplnku - kvapky sú obzvlášť vhodné pre malé deti, pretože sa ľahko dávkujú a môžu sa miešať s jedlom alebo nápojmi. Žuvacie tablety a gumové cukríky sú zase atraktívne pre staršie deti.
 • Chuť a prijateľnosť - detské výživové doplnky by mali mať príjemnú chuť, aby ich deti rady užívali, čo zjednoduší pravidelné užívanie.

Vitaherbals - kvalitné výživové doplnky pre deti 

Správny výber výživových doplnkov je zvlášť citlivý u detí. Preto je na prvom mieste ich kvalita, a to nielen kvôli ich účinnosti ale aj pre ich bezpečnosť. U nás na e-shope Vitaherbals nájdete tieto produkty iba v prémiovej kvalite, bez nežiadúcich prísad a syntetických zložiek. Výsledkom takéhoto výberu u nás dostanete nasledovné benefity:

 • Účinnosť - nami ponúkané doplnky poskytujú správne množstvo a formu vitamínov a minerálov, ktoré sú ľahko vstrebateľné a využiteľné telom.
 • Bezpečnosť - overené a certifikované doplnky prechádzajú prísnym testovaním na prítomnosť kontaminantov a nečistôt, čím sa zabezpečuje ich bezpečné užívanie.
 • Dôvera - spolupracujeme iba s takými výrobcami, ktorí dbajú na kvalitu svojich výrobkov v maximálnej možnej miere a nie je im ľahostajný udržateľný prístup pri výrobnom procese.
 • Široký výber - Vitaherbals poskytuje širokú škálu doplnkov prispôsobených rôznym vekovým skupinám a špecifickým potrebám detí.
 • Filozofia starostlivosti - naša filozofia sa prelína s filozofiou zdravého životného štýlu a prirodzeného prístupu k zdraviu, čo je ideálne pre rodičov, ktorí chcú len to najlepšie pre svoje deti a dbajú na prírodný charakter detského jedálnička.

TIP

U nás vo Vitaherbals sa môžete poradiť s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať tie najvhodnejšie výživové doplnky pre vaše dieťa.

Záver

Výber najlepších vitamínov pre deti na imunitu je kľúčový pre ich zdravý rast a vývoj. Začlenením potrebných živín do stravy, či už prostredníctvom potravín alebo kvalitných výživových doplnkov, môžete podporiť detský imunitný systém, zdravie kostí a celkovú zdravotnú pohodu. Je ale dôležité zohľadniť individuálne potreby každého dieťaťa a v prípade potreby konzultovať s pediatrom.

Pri výbere výživových doplnkov dbajte na kvalitu, bezpečnosť a vhodnosť formy pre vaše dieťa. Vitaherbals je ideálnym miestom na nákup detských výživových doplnkov, a to vďaka svojmu záväzku k najvyššej kvalite, širokému výberu produktov a odbornému poradenstvu. 

Investujte spolu s nami  do zdravej budúcnosti svojich detí! U nás máte záruku tej najvyššej kvality.

PRE NÁKUP VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV S OBSAHOM VITAMÍNOV PRE DETI NAVŠTÍVTE NAŠU KATEGÓRIU: VITAMÍNY PRE DETI

Zdroje:

https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/vitamin-c/

https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-high-in-vitamin-d

https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-vitamin-a

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/

https://kidshealth.org/en/parents/iron.html

https://www.webmd.com/healthy-aging/omega-3-fatty-acids-fact-sheet

https://www.fxmedicine.com.au/blog-post/importance-calcium-and-magnesium-children

https://www.vitaherbals.sk/vitaminy-pre-deti

Autor Vitaherbals.sk
Vitaherbals sa zameriava na Vaše zdravie a prináša Vám svetovo uznávané značky výživových doplnkov, bylinných extraktov a zdravotných vankúšov. Sme tu pre to, aby sme Vám ponúkli široký výber kvalitných produktov, poradenstvo a odbornosť.

Odporúčané produkty5