Zdravie v šálke: Objavte s nami účinky najzdravších bylinkových čajov

Zdraviu prospešné účinky bylinkových čajov sú známe už veľmi dlho. V Číne sa čaj tešil popularite po storočia, ak nie tisícročia. Ľudia tu veľmi rýchlo pochopili významnú rolu bylín v tradičnej medicíne a prírodných liečebných postupoch. V našom článku vám preto odhalíme všetky fascinujúce účinky, ktoré bylinkové čaje ponúkajú. Od upokojujúceho účinku na nervový systém, cez  podporu imunity až po detoxikáciu tela, bylinné čaje majú obrovské zdravotné benefity pre celý náš organizmus. Vydajte sa s nami na túto cestu objavovania a zistite, ako môžu bylinky v malej šálke posilniť zdravie a duševnú pohodu.

Účinky bylinkových čajov

Odpradávna sa bylinkové čaje považujú nielen za lahodný nápoj s výnimočnou chuťou a vôňou, ale tiež za prírodné riešenie pre zdravie. Je známe, že tieto čaje dokážu upokojiť podráždený organizmus, pomôcť s problémami tráviaceho traktu a zároveň povzbudiť a dodať energiu. 

Bylinky majú navyše tú výhodu, že sú pre organizmus prirodzenejšie a spôsobujú menej nežiaducich vedľajších účinkov ako niektoré lieky dostupné v lekárni. Pochopiteľne, hlavný účinok šálky čaju závisí od bylinkovej zmesi, aká bola použitá na jeho prípravu. Medzi najvyhľadávanejšie účinky bylinkových čajov môžeme zaradiť:

Bylinkové čaje v tehotenstve

Užívanie bylinkových čajov počas tehotenstva si vyžaduje osobitnú opatrnosť a odborné poradenstvo. Niektoré bylinky totiž majú na tehotenstvo potenciálne negatívny vplyv. Patria sem napríklad bylinky ako rebarbora, šalvia alebo zázvor. Rovnako sa vyhnite čiernemu a zelenému čaju. Tieto bylinky môžu mať stimulačné účinky na maternicu, čím sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

Na druhú stranu, medzi všestranne prospešné bylinky v tehotenstve patria mäta pieporná a harmanček, ktoré zmierňujú zažívacie nepohodlie, ako napríklad plynatosť alebo nevoľnosť. Imunitu v období tehotenstva zase skvele posilní šípkový čaj.

TIP

V prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv sa vždy obráťte na svojho lekára alebo odborníka na bylinky, aby ste získali relevantné informácie a rady pre svoju konkrétnu zdravotnú situáciu.

Bylinkové čaje pri menopauze

Typickými symptómami menopauzy sú návaly horúčavy, nočné potenie, prerušovaný spánok, zábudlivosť, nervozita, strata koncentrácie a bolesti hlavy. Niektoré bylinky však dokážu v týchto prípadoch efektívne pomôcť. Medzi najpoužívanejšie patria: 

 • Červená ďatelina - obsahuje fytoestrogény, ktoré regulujú hladinu estrogénu v tele a zmierňujú niektoré príznaky menopauzy, najmä návaly horúčavy.
 • Ľubovník bodkovaný - má upokojujúce vlastnosti a pomáha pri problémoch s nespavosťou.
 • Mäta pieporná - má osviežujúce účinky a pomáha pri zmierňovaní návalov horúčavy.
 • Medovka lekárska - má upokojujúce vlastnosti. Tiež zmierňuje úzkosť a nespavosť. Je výborným prostriedkom proti bolestiam hlavy, migréne a závratom.
 • Zázvor - má protizápalové vlastnosti a pomáha pri zvládaní návalov horúčavy a tráviacich problémov spojených s menopauzou.
 • Šalvia - má potenciál zmierniť návaly horúčavy a potenie spojené s menopauzou.
 • Alchemilka obyčajná - vyrovnáva hladinu ženských hormónov a regeneruje ženské pohlavné orgány. Používa sa aj na zlepšenie trávenia, odvodňovanie, detoxikáciu a chudnutie.
 • Kotvičník zemný - znižuje vysoký krvný tlak, ktorý je častým sprievodným javom menopauzy. Pomôže vám aj zvýšiť hladinu estrogénu a dokáže urýchliť spaľovanie tukových zásob.

Bylinkové čaje na pankreas

Pankreas je orgán, ktorý sa podieľa na produkovaní inzulínu a trávení potravy. Liečivé bylinky na pankreas preto v prvom rade podporujú trávenie a imunitný systém, prispievajú k normálnej funkcii čriev a pečene, pôsobia ako antioxidant a tiež priaznivo vplývajú na metabolizmus cukrov. Medzi takéto prírodné bylinky patria hlavne kurkuma (Horec žlčový), púpava, žihľava, pestrec, nechtík, mlieč a palina pravá.

Bylinkové čaje na otehotnenie

Bylinkové čaje sa často považujú za prírodnú formu podpory pri otehotnení. Najmä ak zlyháva klasická medicína. I keď účinky týchto byliniek na otehotnenie nie sú vedecky preukázané, skúsenosti mnohých mamičiek hovoria sami za seba. 

Najdôležitejším účinkom bylinkových čajov na otehotnenie je podpora regulácie hormonálnej rovnováhy a menštruačného cyklu. Niektoré bylinky tejto skupiny majú aj protizápalový účinok či dokonca pôsobia ako afrodiziakum. Medzi tieto bylinky patria hlavne vitex jahňací, alchemilka, rebríček, ľubovník bodkovaný a mučenka zemná.

Bylinkové čaje pri kojení

Bylinkové čaje sú tiež užitočným doplnkom pri dojčení, pretože podporujú produkciu materského mlieka. Princíp účinku týchto bylín sa spája s ich schopnosťou stimulovať tvorbu prolaktínu - hormónu zodpovedného za laktáciu. Mnohé bylinky tiež majú protizápalové a upokojujúce vlastnosti, čo prispieva k pohodliu matky a jej schopnosti produkovať dostatočné množstvo mlieka.

Medzi takéto prírodné riešenia pre zdravie patria hlavne fenikel obyčajný, senovka grécka, aníz, majoránka a rakytník rešetliakový.

Bylinkové čaje na prechladnutie

Princíp účinku týchto liečivých bylín sa spája s ich schopnosťou posilniť imunitný systém a bojovať proti vírusom. Mnohé bylinky majú tiež protizápalové a upokojujúce vlastnosti, čo pomáha zmierniť podráždené hrdlo a uvoľniť dýchacie cesty. Typickým príkladom týchto bylín sú echinacea, medovka obyčajná, zázvor, mäta pieporná, čučoriedka a rakytník rešetliakový.

Bylinkové čaje na depresiu

Bylinkovými čajmi môžete riešiť aj depresiu. Minimálne s ich pomocou zmiernite jej nepríjemné príznaky. Princíp účinku týchto bylín sa spája s ich schopnosťou ovplyvňovať chemické látky v mozgu, ktoré sú spojené s náladou a emocionálnym stavom. Najčastejšie pôsobia proti úzkosti a stresu, ktoré často sprevádzajú depresiu. Rovnako pozitívne vplývajú aj na pokojný spánok

Medzi tieto bylinky patria hlavne materina dúška, valeriána lekárska, žihľava, praslička a medovka lekárska.

Bylinkové čaje na detoxikáciu

Bylinkové čaje môžu byť prospešné aj pre zdravie pečene, pretože pomáhajú pri jej detoxikácii a regenerácii. Princíp účinku týchto byliniek spočíva v ich schopnosti poskytnúť pečeni živiny, antioxidanty a látky potrebné na jej detoxikáciu a regeneráciu. Niektoré bylinky tiež stimulujú produkciu žlče, čo pomáha pri trávení a odstraňovaní odpadových látok z tela. Medzi takéto bylinky pre lepšie trávenie a detoxikáciu patria ostropestrec mariánsky, horec, nechtík lekársky, zázvor a listy čiernych ríbezlí. 

Lepšiu funkciu žlčníka môžete podporiť bylinkami ako sú mäta pieporná, artičoka, ostružina a rumanček.

Bylinkové čaje na cievy

Hlavnými účinkami týchto čajov sú podpora zdravia ciev, zlepšenie mikrocirkulácie a zníženie zápalových procesov. Princíp účinku týchto bylín spočíva v ich schopnosti rozširovať cievy, zlepšovať krvný obeh a poskytovať antioxidanty, ktoré chránia cievy pred poškodením. Niektoré bylinky tiež pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu a znižovať zápalové procesy v cievach.

Medzi tieto bylinky patrí napríklad hloh, zelený čaj, ginkgo biloba, rozchodnica ružová, ľubovník a harmanček.

Bylinkové čaje pri kašli

Hlavnými účinkami týchto čajov sú zmiernenie dráždivého kašľa, uvoľnenie hlienu a zmiernenie podráždenia dýchacích ciest. Princíp účinku týchto bylín spočíva v ich schopnosti zvlhčovať sliznice, uvoľňovať hlieny, zmierniť zápal a podráždenie v dýchacích cestách a uľahčovať vykašliavanie. Niektoré bylinky majú tiež antimikrobiálne účinky, ktoré môžu pomôcť pri boji proti infekciám dýchacích ciest.

V tomto ohľade je najlepšie siahnuť po nasledujúcich liečivých bylinkách: materina dúška, skorocel kopijovitý, aníz, podbeľ liečivý, lipa malolistá, ibiš lekársky a šalvia lekárska.

Bylinkové čaje na kĺby

Bylinkové čaje môžu byť tiež prospešné pre zdravie kĺbov, a to v súvislosti so znižovaním zápalu spojeného s artritídou a reumatoidnou artritídou. Hlavnými účinkami týchto čajov sú zmiernenie bolesti a zápalu v kĺboch, podpora regenerácie tkanív a posilnenie kĺbového aparátu.

Princíp účinku týchto prírodných bylín spočíva v ich schopnosti znižovať zápal, uvoľňovať svaly a šľachy, zlepšovať prietok krvi a podporovať regeneráciu tkanív v kĺboch. Tieto bylinky majú aj analgetické účinky, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť spojenú s ochoreniami kĺbov. Medzi tieto bylinky patrí hlavne kurkuma, zázvor, diablov pazúr (Harpagophytum) a boswellia serrata.

Bylinkové čaje na prostatu

Prirodzene, bylinkový čaj vám môže pomôcť aj pri problémoch s prostatou. Hlavnými účinkami týchto čajov sú zmiernenie zápalu, podpora močového systému a zlepšenie celkového zdravia prostaty.

Princíp účinku týchto bylín spočíva v ich schopnosti zmierniť zápal, podporovať správne fungovanie močového systému a zlepšiť celkové zdravie prostaty. Majú protizápalové a diuretické vlastnosti, ktoré účinne pomáhajú pri zmiernení príznakov spojených s ochoreniami prostaty. Medzi tieto bylinky patria palina pravá, žihľava, repík lekársky, vrbovka malokvetá, kotvičník a slivka africká.

Bylinkové čaje na obličky

Hlavnými účinkami týchto čajov sú podpora čistenia organizmu od toxínov, podpora správneho fungovania obličiek a močového systému, a tiež podpora hydratácie a odstránenie prebytočnej vody z organizmu.

Princíp účinku týchto bylín spočíva v ich schopnosti podporovať činnosť obličiek a močového systému, čo pomáha pri odstraňovaní toxínov a prebytočnej vody z organizmu. Tieto bylinky majú diuretické účinky - podpora tvorbu moču a elimináciu odpadových látok. Medzi tieto bylinky patria hlavne brusnica, pyštek obyčajný, čakanka, breza, vŕba biela, vrbovka malokvetá, vres obyčajný a zelený čaj. 

Vedeli ste, že…

…arnika (Arnica montana) má vynikajúce protizápalové a analgetické účinky? Z toho dôvodu sa čaj z tejto bylinky používa aj pri zraneniach, podliatinách či svalových kŕčoch.

Výber bylinkových čajov

Ako sme už v článku zmienili, takmer na každý zdravotný problém existuje riešenie v podobe liečivej bylinky. Pochopiteľne, ideálna forma užívania je vo forme sypaného čaju. 

V našom e-shope Vitaherbals.sk vám ponúkame bohatý výber tých najlepších bylinkových čajov, ktorých receptúra vznikla namiešaním zmesi rôznych liečivých byliniek pre ich ešte vyššiu efektivitu a synergický účinok. Z našej ponuky pre vás vyberáme nasledovné:

Biotatry sypaný bylinkový čaj Horský čajíček - obsahuje alchemilku, šalviu, mätu, medovku, pamajorán, divozel, nechtík lekársky a ľubovník. Tento výber byliniek zaručuje širokospektrálne liečivé účinky. Čaj je ideálny na virózy a bakteriálne infekcie, zápaly horných a dolných dýchacích ciest, na detoxikáciu a celkové povzbudenie organizmu.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Letné ochladenie - obsahuje mätu, medovku, tymian obyčajný, ríbezľový list a slez maurský. Čaj poskytuje príjemný ochladzujúci efekt počas horúcich letných dní a pôsobí blahodarne na nervový systém.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Odľahčujúci čaj - obsahuje bôľhoj lekársky, šalviu, žihľavu dvojdomú, fenikel obyčajný, mätu a yzop lekársky. Podporuje čistenie lymfatického systému, zlepšuje metabolické procesy a je ideálny ako súčasť letných redukčných diét. Tiež efektívne odstraňuje pocit ťažkých nôh z dôvodu horúčav.

Biotatry sypaný ovocno-bylinkový čaj Ovocný čajíček LIPTOV - obsahuje čiernu ríbezľu, aróniu čiernoplodú, ružu šípovú, rakytník rešetliakovitý, ostružinu malinovú, bazu čiernu, pamajorán obyčajný, ľubovník bodkovaný a nevädzu poľnú. Čaj podporuje imunitný systém, zmierňuje stres a únavu, zlepšuje trávenie, má antioxidačné účinky a  zlepšuje spánok a náladu.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Ženský čajíček  - obsahuje alchemilku, repík, pamajorán, rumanovec farbiarsky, rebríček obyčajný, lucernu siatu, nechtík lekársky, medovku a nevädzu poľnú. Čaj podporuje správne fungovania metabolizmu a ženských orgánov. Rovnako je vhodný na celkovú detoxikáciu organizmu.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Tri studničky - obsahuje rumanček, yzop lekársky, slez maurský, nechtík lekársky, pamajorán a nevädzu poľnú. Čaj podporuje trávenie a má protizápalové účinky na tráviaci trakt. Rovnako blahodárne vplýva na dýchacie a močové cesty a efektívne pomáha pri chrípke a prechladnutí.  Dokáže pomôcť pri bolestiach hlavy a neurózach.

Poznámka

Väčšina liečivých bylín v jednotlivých čajoch pochádza z ekologického poľnohospodárstva.

Ako správne pripraviť bylinkový čaj?

Vo všeobecnosti sa pripravuje bylinkový čaj nasledovne:

Pripravte si 1 čajovú lyžičku na šálku (250 ml) alebo 1 veľkú lyžicu na 1 liter vody čajovej zmesi a vložte ju do takmer vriacej vody. Nechajte prejsť varom približne 1 minútu, čaj odstavte a nechajte 5 minút lúhovať. Čaj treba precediť a piť podľa odporúčania uvedeného na obale. Teplý čaj si môžete osladiť medom. 

Kedy a ako často piť bylinkové čaje?

Správne užívanie bylinkových čajov závisí od konkrétnych bylín a individuálnych potrieb. Všeobecný návod, ktorý by ste mali zvážiť, je nasledovný:

 • Dávkovanie - dodržujte odporúčané dávkovanie pre jednotlivé bylinky. Všeobecne platí, že na jednu šálku čaju sa používa 1 čajová lyžička sušených byliniek. Ak sú bylinky silnejšie alebo máte citlivý žalúdok, môžete začať s menšou dávkou a postupne ju zvyšovať podľa potreby.
 • Miešanie bylín - ak miešate rôzne bylinky, dôkladne sa oboznámte s ich účinkami a interakciami. Niektoré kombinácie byliniek môžu mať synergický účinok,  zatiaľ čo iné bylinky sa môžu navzájom negovať.
 • Čas užívania - závisí od účinkov liečivých byliniek. Niektoré bylinky môžu mať povzbudzujúce účinky a preto je ich najlepšie užívať ráno alebo počas dňa. Iné bylinky zase majú opačný efekt a preto ich treba užívať večer pred spaním. Bylinkový čaj treba piť v prípade potreby, keď sa dostavia symptómy daného zdravotného problému.
 • Možné nežiaduce účinky - aj keď sú bylinkové čaje považované za prirodzené a bezpečné, niektoré bylinky môžu mať u niekoho nežiaduce účinky. Je preto dôležité monitorovať svoju reakciu na nové bylinky a ich prípadné nežiaduce účinky (alergické reakcie, dýchavičnosť, žalúdočné ťažkosti…). Ak sa dostavia tieto príznaky, je dôležité prestať čaj užívať a poradiť sa so svojim lekárom.

Upozornenie

Pamätajte, že bylinkové čaje nie sú náhradou za lekársku starostlivosť. Ak máte vážne zdravotné problémy alebo užívate lieky, vždy sa poraďte s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom ešte predtým, ako začnete čaj užívať.

Záver

Užívanie liečivých byliniek predstavuje riešenie na takmer každý zdravotný problém. Účinky bylinkových čajov sú preverené stáročiami používania v rámci tradičnej ľudovej medicíny. Zhodnotenie hlavných výhod pitia bylinkových čajov môžeme zhrnúť nasledovne:

 • Prirodzená alternatíva - bylinky poskytujú podporu pre rôzne zdravotné problémy formou prírodného spôsobu liečby.
 • Relaxácia a upokojenie - niektoré bylinky, ako napríklad valeriána, mäta alebo levanduľa, majú upokojujúce účinky, čiže zmierňujú stres a úzkosť. V súčasnosti ide v našej spoločnosti o čoraz častejší zdravotný problém.
 • Podpora trávenia - mnoho bylín pomáha pri rôznych tráviacich problémoch, ako sú nadúvanie, plynatosť alebo zápcha. 
 • Antioxidanty a zdravotné výhody - mnoho bylín obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a ochraňujú telo pred poškodením buniek. Niektoré bylinky, ako napríklad zelený čaj alebo echinacea, majú aj imunomodulačné vlastnosti a preto posilňujú imunitný systém.                  

FAQ (Často kladené otázky)

Aké bylinkové čaje sú vhodné pri problémoch s tráviacim traktom?

Pri problémoch s tráviacim traktom pomáhajú bylinkové čaje s obsahom bylín, ako sú napríklad mäta pieporná, harmanček, fenikel, rumanček či ľubovník bodkovaný. Ak ide o problémy s pankreasom alebo pečeňou, pomôžu hlavne ostropestrec mariánsky, horec, nechtík lekársky a palina pravá.

Koľko bylinkového čaju by sa malo vypiť denne?

Denná spotreba bylinkového čaju je individuálna a závisí od niekoľkých faktorov, vrátane typu bylinkového čaju, osobných potrieb a tolerancie organizmu. Z toho dôvodu je dôležité riadiť sa pokynmi ohľadom dávkovania, ktoré sú uvedené na obale výrobku. Ak ste viac citlivý na niektorú liečivú bylinku, môžete si dávkovanie znížiť. Nikdy však dávku svojvoľne nezvyšujte. 

Je bezpečné kombinovať bylinky s liekmi?

Kombinovanie byliniek s liekmi môže mať vplyv na účinnosť liekov a tým aj na vaše zdravie. Preto pri užívaní byliniek a liekov súčasne je dôležité byť opatrný. Niektoré bylinky totiž môžu zvyšovať alebo znižovať hladinu liekov v tele, prípadne ovplyvniť ich rozklad. Dokonca môžu spôsobiť nežiaduce účinky liekov. Pri užívaní bylín si preto dôkladne preštudujte informácie o potenciálnych vedľajších účinkoch, interakciách s liekmi a odporúčaných dávkach.

Môžu bylinky spôsobiť alergické reakcie?

Áno, niektoré bylinky môžu u niekoho spôsobiť aj alergické reakcie.  Sú však relatívne zriedkavé. Medzi najčastejšie alergény v bylinkách patria peľ, silice, étery a fytochemikálie.

Aké sú dôležité upozornenia pri pití bylinkových čajov?

Pri pití bylinkových čajov treba mať na pamäti niekoľko dôležitých upozornení. Medzi najdôležitejšie patria: konzultácia s odborníkom, dodržiavanie dávkovania a čas použitia, výber kvalitných bylín, možné interakcie s liekmi, variabilita účinku a rešpektovanie individuálnych potrieb. 

Zdroje:

https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-herbal-tea

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/herbal-tea

https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits#TOC_TITLE_HDR_2

https://nutratea.co.uk/blogs/best-herbal-teas-for-kidney-support/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182060/

https://www.mynaturalorigins.com/en/blog/aphrodisiac-teas-and-infusions-for-women-and-men

https://www.vitaherbals.sk/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-horsky-cajicek-30-g

https://www.vitaherbals.sk/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-letne-ochladenie-30-g

https://www.vitaherbals.sk/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-odlahcujuci-caj-30-g

https://www.vitaherbals.sk/p/biotatry-sypany-ovocno-bylinkovy-caj-ovocny-cajicek-liptov-50-g

https://www.vitaherbals.sk/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-zensky-cajicek-30-g

https://www.vitaherbals.sk/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-tri-studnicky-30-g

Autor Vitaherbals.sk
Vitaherbals sa zameriava na Vaše zdravie a prináša Vám svetovo uznávané značky výživových doplnkov, bylinných extraktov a zdravotných vankúšov. Sme tu pre to, aby sme Vám ponúkli široký výber kvalitných produktov, poradenstvo a odbornosť.

Odporúčané produkty13