Ako artičoky pomôžu pri detoxe pečene?

Artičoky na detox pečene

Určite ste už počuli o tom, že artičoky sú veľmi účinné pri detoxe pečene. Dokonca pokiaľ sa bavíme o zelenine, tak práve artičoky sú považované za to najlepšie, ako dosiahnuť lepšie zdravie pečene. Preto, ak sa zaujímate o to, ako s pomocou artičokov funguje detox a ako pomáhajú viesť zdravý život plný energie, neváhajte čítať ďalej!

Prvé príznaky preťaženej pečene: Dôležitosť detoxikácie

Pečeň je centrom detoxikácie celého organizmu - zbavuje ho toxínov a odpadových látok. Preto je dôležitosť detoxikácie pečene pre náš celkový zdravotný stav nevyčísliteľná. Ak pečeň prestane účinne plniť svoju detoxikačnú úlohou, v krátkom čase sa objavia príznaky preťaženej pečene.

Tieto príznaky sa môžu prejaviť postupne a nie vždy sú okamžite spojené s pečeňou. Odborníci však zdôrazňujú, že je ich dôležité poznať, aby sme mohli včas zasiahnuť a zabrániť vážnym komplikáciám. Niektoré z najdôležitejších príznakov zahŕňajú:

 • Únava a slabosť - preťažená pečeň nemusí účinne metabolizovať živiny, čo vedie k nedostatočnému dodávaniu energie organizmu.
 • Problémy so zažívaním - neschopnosť pečene efektívne metabolizovať tuky a iné živiny spôsobuje zažívacie ťažkosti, vrátane nadúvania, hnačiek a zápchy.
 • Bolesti v pravom hypochondriu - tento príznak môže byť spojený práve s pečeňovými problémami, keďže pečeň sa nachádza v tejto časti tela.
 • Zmena v hmotnosti - neschopnosť pečene správne metabolizovať tuky a hormóny vedie k nekontrolovateľnému nárastu hmotnosti alebo náhlemu chudnutiu.
 • Žltačka - ak pečeň neprodukuje dostatočné množstvo bilirubínu, môže sa objaviť zožltnutie pokožky a očí.
 • Problémy s pokožkou - preťažená pečeň môže viesť k vyrážkam, svrbeniu a iným kožným problémom.
 • Problémy s krvácaním - pečeň hrá dôležitú úlohu pri tvorbe zrážacieho faktora krvi, takže problémy s krvácaním môžu byť príznakom poruchy funkcie pečene.
 • Zvýšená náchylnosť k infekciám - z dôvodu, že pečeň je zodpovedná za čistenie organizmu od toxínov, oslabená pečeň vedie k zvýšenej náchylnosti k infekciám.

Mohlo by vás zaujímať: Výživové doplnky pre pečeň

TIP

Príznaky preťaženej pečene môžu byť nešpecifické a prekrývať sa s príznakmi iných ochorení. Ak však pozorujete niektoré z týchto príznakov a máte podozrenie, že vaša pečeň nepracuje správne, je nevyhnutné konzultovať to s lekárom. Zdravá pečeň je kľúčom k celkovému zdraviu, a detoxikácia môže byť jedným zo spôsobov, ako jej pomôcť obnoviť svoju optimálnu funkciu.

Artičoky a ich úloha pri detoxe pečene

Artičoky nie sú len na pohľad krásne zeleninové kvety. Majú tiež výnimočnú schopnosť detoxikovať pečeň od toxínov a tým ju udržiavať v dobrej kondícii. Táto ich schopnosť je založená na niekoľkých kľúčových aktívnych zložkách.

Z nich najdôležitejšia je cynarín (kyselina chlorogénová). Táto látka podporuje produkciu žlče, čo zase pomáha rozpúšťať tuky a iné látky - uľahčuje to pečeňovým bunkám prácu, ktorá súvisí s vylučovaním toxínov. Má tiež protizápalový a močopudný efekt.

Okrem cynarínu obsahujú artičoky aj antioxidanty a vlákninu, ktoré rovnako zlepšujú detoxikačné schopnosti pečene. Tieto látky chránia pečeň pred poškodením voľnými radikálmi, zvyšujú efektivitu eliminácie odpadových látok z tela a podporujú trávenie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o artičokoch, ich zdravotných účinkoch a aktívnych látkach, ktoré obsahujú, prečítajte si náš článok na našom blogu Vitaherbals: Artičoky a ich účinky pre zdravie.

Hlavné výhody detoxikácie pečene artičokou zahŕňajú:

 • Zlepšenú funkciu pečene - artičoky podporujú regeneráciu pečeňových buniek a zvyšujú jej detoxikačné schopnosti.
 • Ochranu pred poškodením - antioxidanty v artičokoch chránia pečeň pred poškodením voľnými radikálmi.
 • Zlepšené zažívanie - artičoky pomáhajú pri rozklade tukov a obsahujú vlákninu, čo pomáha zmierniť problémy so zažívaním.
 • Zvýšenie energie a vitalitu - detox pečene pomáha zlepšiť energetický metabolizmus, čo prispieva k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu a vitalite.

Avšak trvanie detoxikačného procesu pečene s artičokou môže byť individuálne a závisí od zdravotného stavu a kondície organizmu. Zvyčajne sa odporúča detoxikáciu vykonávať po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov.

V porovnaní s inými spôsobmi detoxikácie pečene, artičoky ponúkajú prirodzený a šetrný prístup, ktorý si nevyžaduje prísne diéty alebo drastické zásahy. Ich schopnosť podporiť pečeň a zároveň zlepšiť zažívanie ich robí vhodnou voľbou pre tých, ktorí chcú dosiahnuť lepšie zdravie pečene a tým upevniť svoje zdravie.

Ako posilniť pečeň artičokovým extraktom

Artičokový extrakt je užitočným nástrojom pri detoxikácii pečene a udržiavaní jej zdravia. Prečo? Hlavne z dôvodu, že artičoky nemáme v jedálničku zaradené každý deň. A extrakt predstavuje pohodlný a jednoduchý spôsob, ako si užívať zdravotné benefity artičokov každý deň bez ohľadu na ročné obdobie.

Praktické tipy, ktoré treba dodržiavať pri užívaní artičokového extraktu, sú nasledovné:

 • Konzultácia s lekárom - pred začatím užívania artičokového extraktu sa vždy poraďte so svojím lekárom. Najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky. Lekár vám poskytne užitočné rady týkajúce sa dávkovania a bezpečnosti.
 • Odporúčané dávkovanie - dodržiavajte odporúčané dávkovanie uvedené na obale artičokového extraktu. Dávkovanie môže byť rôzne v závislosti od značky a konkrétneho produktu.
 • Užívanie s jedlom - artičokový extrakt je lepšie absorbovaný, keď sa užíva s jedlom. Môžete ho užívať aj tesne pred jedlom.
 • Sledovanie účinkov - ak máte pocit, že sa pri užívaní extraktu dostavili nežiaduce účinky, okamžite to konzultujte s lekárom (veľmi zriedkavé).
 • Pitný režim - pri užívaní artičokového extraktu je dôležitý aj dostatočný príjem vody. Pomáha pri odplavovaní toxínov z tela.
 • Pravidelné užívanie - artičokový extrakt si vyžaduje pravidelné užívanie počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov, aby bol účinný. Dôslednosť je v tomto prípade kľúčová.
 • Monitorovanie pečeňových funkcií - ak máte problémy s pečeňou, je dôležité, aby ste podstupovali pravidelné kontroly a testy na kontrolu pečeňových funkcií.

Pozrieť produkty: Detoxikácia organizmu

Odporúčané produkty: Extrakt z artičoky

U nás vo Vitaherbals vám ponúkame kvalitné výživové doplnky s obsahom artičokového extraktu, a to vo forme kapsúl. Ide o praktický spôsob, ako začleniť tento doplnok do vášho každodenného stravovacieho režimu.

 • Biotiva Bio extrakt z Artičoky - produkt v prémiovej kvalite, ktorý neobsahuje ďalšie prísady a protispekavé činidlá. Je vhodný aj pre vegánov. Jedna kapsula obsahuje až 550 mg extraktu z artičokov. Podporuje trávenie, normálnu funkciu pečene a žlčníka, má antioxidačné účinky a dokonca dokáže chrániť aj srdce. Je vhodný i pre tehotné ženy, pretože má vysoký obsah kyseliny listovej. Obsah balenia: 150 kapsúl. Dávkovanie: 2 kapsule denne.   
 • Nature Love Pestrec mariánsky + Artičoka extrakt komplex bylín -  výživový doplnok s extraktom z plodov pestreca mariánskeho (obsahuje 80% silymarínu). Produkt je doplnený o extrakt z artičoky, extrakt z púpavy a extrakt zo stužkovca. Je 100% vegánsky, bez laktózy a bez lepku. Má vynikajúce antioxidačné vlastnosti, prispieva k správnej funkcii pečene a jej detoxikácii, podporuje trávenie a normálnu činnosť srdca. Obsah balenia: 60 kapsúl. Dávkovanie: 1 kapsula denne.

Záver

Artičoky sú cenným spojencom pri detoxe pečene a zlepšovaní celkového zdravia. Ich schopnosť podporiť pečeň pri eliminácii toxínov a zlepšiť trávenie robí z artičokového extraktu dôležitý doplnok stravy.

Pre získanie kvalitných produktov s artičokovým extraktom si pozrite našu ponuku na eshope Vitaherbals. Urobte prvý krok k zdravej pečeni a celkovému zlepšeniu svojho zdravia!

Všetky produkty s obsahom artičokov nájdete v našej kategórii: Artičoka extrakt

Zdroje:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/liver-detox

https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/hypochondrium

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/liver-congestion

https://cynara.net/en/cynarin-the-natural-antioxidant-in-artichokes/

https://www.vitaherbals.sk/news/co-vieme-o-articokoch-a-ich-zdravotnych-ucinkoch

https://www.vitaherbals.sk/

https://www.vitaherbals.sk/p/biotiva-bio-extrakt-z-articoky-150-kapsul

https://www.vitaherbals.sk/p/nature-love-pestrec-mariansky-articoka-extrakt-komplex-bylin-120-kapsul

https://www.vitaherbals.sk/articoka-extrakt

Autor Vitaherbals.sk
Vitaherbals sa zameriava na Vaše zdravie a prináša Vám svetovo uznávané značky výživových doplnkov, bylinných extraktov a zdravotných vankúšov. Sme tu pre to, aby sme Vám ponúkli široký výber kvalitných produktov, poradenstvo a odbornosť.

Odporúčané produkty6