Azadirachta Indica (Zederach Indický), známy tiež ako Neem alebo ako Indický orgován či Nimbovník, je stredne vysoký strom, ktorý rastie predovšetkým na území Indie, Srí Lanky a Pakistanu. Blahodárne účinky Neemu sú známe už od staroveku, pričom vyniká najmä antibakteriálnymi, antiseptickými, antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Tie ho robia neoceniteľnou súčasťou tradičnej medicíny a preto sa dnes jeho používanie rozšírilo v mnohých domácnostiach po celom svete. Viac o tejto užitočnej a veľmi zdravej rastline si povieme v našom článku.

Azadirachta Indica (Neem) - základné informácie

Azadirachta indica (Neem), je stále zelený strom, ktorý rastie predovšetkým na území Nepálu, Indie, Pakistanu, Bangladéša a Srí Lanky. Ide teda o rastlinu náročnú na prostredie, podnebie a podmienky pestovania. Všetky tieto aspekty sa premietajú hlavne do jeho vzrastu. Zatiaľ čo v podmienkach menej ideálnych dorastá do výšky len 20 metrov, v lepších podmienkach môže dorastať až do výšky 40 metrov.

Nimbovník má približne 8 cm dlhé listy, ktoré zdobia v období kvitnutia pekné biele kvety s príjemnou vôňou. Dôležitejšie však je, že tradičná medicína dokáže na liečebné účely zužitkovať doslova celý strom. A čo je zaujímavé, každý jeho kúsok sa hodí na niečo iné. Napríklad listy sa používajú do obväzov, alebo sa z nich varí čaj. Kôra je zase výborná na rany a vetvičky sú vynikajúce na čistenie zubov.

Vedeli ste, že…

…Neem sa používa už viac ako 2 000 rokov a to nielen v medicíne, ale aj v poľnohospodárstve? Odvar z listov je totiž vynikajúci pesticíd.

Čo obsahuje Zederach Indický? Aktívne látky

Neem patrí k medicínsky najvyužívanejším stromom vôbec. Prirodzene, je tomu tak kvôli vysokému obsahu zdraviu prospešných látok. Medzi najdôležitejšie patrí B-sitosterol, ktorý sa radí do skupiny fytosterolov. Ide o látku, ktorá priamo zodpovedá za redukciu cholesterolu v krvi, čo ocenia najmä ľudia s vysokým krvným tlakom. Dokáže však pomôcť aj pri ďalších mnohých problémoch s kardiovaskulárnym systémom.

A teraz pozor! Niečo veľmi dôležité pre pánov. B-sitosterol pomáha aj pri prevencii začínajúcej benígnej hyperplázie prostaty. Preto pokiaľ máte problémy s prostatou, je výťažok zo Zederachu vítanou pomocou. Ako ďalšie užitočné aktívne látky môžeme spomenúť horčiny (nimbín a nimbinín), triterpény, silice a flavonoidy. Všetky tieto látky majú veľmi silné antibakteriálne a antioxidačné účinky.

Účinky a zdravotné benefity

Pozitívne a veľmi efektívne účinky Neemu sa najčastejšie využívajú v kozmetickom (pleťové oleje a mlieka, mydlá, repelenty proti hmyzu…) a farmaceutickom priemysle (očné problémy, kardiovaskulárne problémy, cukrovka, problémy s vypadávaním vlasov, problém s mykózou na nohách, žalúdočné a tráviace ťažkosti….).

V súčasnosti sa extrakty z Neemu čoraz viac presúvajú z tradičnej medicíny do modernej. Nedávne výskumy totiž preukázali protirakovinové účinky Neemu, hlavne čo sa týka rakoviny pečene. Aktívne látky v ňom obsiahnuté dokážu inhibovať rakovinotvorné bunky a zvyšovať úroveň enzýmov, ktoré sú schopné aktívne proti nádorom bojovať.

Ďalšie zdravotné benefity Neemu môžeme sumarizovať nasledovne:

  • Podpora imunitného systému - stimuluje tvorbu bielych krviniek.
  • Protizápalový efekt - pri kožných (akné, psoriáza, ekzém…) a rôznych gynekologických problémoch. Dokáže tiež účinne bojovať s mykózou na nohách.
  • Pomáha proti parazitom - najmä proti takým, ktorí sa nachádzajú vo vode. Ak cestujete do oblastí, kde hrozí takéto riziko (subtropická a tropická oblasť), mali by ste mať Neem so sebou.
  • Podpora dýchacích a močových ciest - úľava pri zápaloch horných dýchacích ciest, pomoc pri urologických problémoch a zväčšenej prostate.
  • Zlepšenie činnosti tráviaceho traktu - a to najmä v súvislosti s pečeňou a znížením vysokej hladiny cholesterolu v krvi. A to samozrejme prospieva aj srdcu a cievam.
  • Pomáha pri únave a psychickom vyčerpaní - znižuje oxidačný stres buniek, silné antioxidačné účinky.
  • Prevencia proti rakovine - inhibícia rakovinových buniek na základe antioxidačných účinkov.

Forma užívania

Pochopiteľne, pokiaľ dodržiavate dávkovanie z príbalového letáku výživového doplnku, nemôžete sa predávkovať a nehrozia žiadne vedľajšie účinky. V opačnom prípade môžu nastať žalúdočné ťažkosti (niekoľkonásobné prekročenie odporúčanej dávky). Vo všeobecnosti ale platí, že tehotné a dojčiace matky by sa mali ohľadom užívania Neemu poradiť s lekárom. To isté platí aj pre deti do 3 rokov.

V našom e-shope ponúkame výživový doplnok v kapsulovej forme - Biotiva Bio Neem (150 kapsúl). Ide o prémiovú kvalitu, pričom jedna kapsula obsahuje až 500 mg Neem (denná dávka 4 kapsule). Samozrejme, produkt je vegánsky a bez ďalších prísad.

Záver

Účinky Neemu (Zederach indický) sú v tradičnej medicíne známe už od staroveku. Vďaka jeho protirakovinovým účinkom sa však čoraz viac využíva aj v modernej medicíne. Medzi jeho ďalšie zdravotné benefity patria podpora imunity, antioxidačný a protizápalový efekt a zlepšenie činnosti tráviaceho traktu. Rovnako dokáže pomôcť aj v boji proti parazitom a mykózam.

Všetky produkty nájdete v kategórii: Neem - Zederach Indický

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791507/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24959190/
https://www.researchgate.net/profile/Emmanuel-Haruna-3/