Oči

Ľudské oči sú najdôležitejším zmyslovým orgánom. Avšak zároveň sú aj najčastejšie vystavované oxidačnému stresu, čo spôsobuje ich únavu a stratu koncentrácie. Pre zdravie očí je preto dôležité dbať na dostatočný prísun zeleniny a ovocia v potrave, a v prípade potreby očné vitamíny dopĺňať aj prostredníctvom výživových doplnkov. Pravidelné užívanie týchto vitamínov totiž slúži ako prevencia vzniku šedého zákalu, či pomáha zachovať zrakovú ostrosť.

Aké vitamíny sú najlepšie na oči a zrak?

Očné ochorenia spôsobujú rôzne faktory a výživa do veľkej miery ovplyvňuje všetky z nich. Medzi najdôležitejšie vitamíny prospešné našim očiam patria:

Vitamín A a betakarotén

Ide o najdôležitejší očný vitamín, ktorého hlavnou úlohou je udržiavať jasnú rohovku (vonkajšie krytie oka). Rovnako je súčasťou rodopsínu (očná bielkovina), ktorý umožňuje vidieť aj pri slabom svetle. Nedostatok vitamínu A sa preto najčastejšie prejavuje xeroftalmiou - progresívne očné ochorenie, ktoré začína nočnou slepotou. Naopak, strava bohatá na vysoký obsah vitamínu A a betakaroténu sa spája so zníženým rizikom katarákt a vekom podmienenej makulárnej degenerácie.

Vitamín E

Vitamín E je v prvom rade silný antioxidant, ktorý chráni naše bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi, vrátane tých očných. Z toho dôvodu strava s vysokým obsahom vitamínu E pomáha zabrániť vekom podmieneným kataraktom.

Vitamín C

Podobne ako vitamín E aj vitamín C je silným antioxidantom, ktorý chráni oči pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho je však vitamín C nevyhnutný na produkciu kolagénu (základná štrukturálna bielkovina oka). Zároveň pomáha znižovať riziko vzniku katarákt - stav, ktorý spôsobuje zakalenie očí a zhoršenie videnia. Dokonca sa zistilo, že pravidelný prísun vitamínu C môže znížiť riziko vzniku katarákt až o 45 %!

Vitamíny B6, B9 a B12

Kombinácia vitamínov B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín) znižuje hladinu homocysteínu. Ide o bielkovinu, ktorá sa často spája so zápalom a zvýšeným rizikom vzniku vekovej makulárnej degenerácie (AMD).

Vitamín B2 a B3

Rovnako aj vitamín B2 (riboflavín) je antioxidant, ktorý redukuje oxidačný stres. Je tiež predpoklad, že tento vitamín má potenciál zabraňovať kataraktám. Hlavnou funkciou vitamínu B3 (niacín) je zase pomáhať premieňať jedlo na energiu, ktorá prirodzene nachádza uplatnenie aj v zrakovom systéme. Rovnako existuje predpoklad, že hrá istú úlohu pri prevencii nebezpečného glaukómu (hrozí úplná strata zraku).  

Ako sa starať o zdravie očí?

Pochopiteľne, základom pre zdravé oči je vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu, vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky. Prípadný nedostatok očných vitamínov a minerálov je ideálne dopĺňať výživovými doplnkami. Okrem toho však pre zdravie očí môžete urobiť nasledovné:

  • Pozor na kontaktné šošovky - nosenie kontaktných šošoviek viac ako 19 hodín môže poškodiť zrak.
  • Kvapky na alergiu treba užívať rozumne - zmierňujú síce začervenanie a svrbenie očí, ale pokiaľ sa to s nimi preženie, tak sa tieto problémy ešte zhoršia.
  • Dávajte si pozor na opuch očí - studené plátky uhoriek zmierňujú opuch očí. Najlepšie je si ich na oči prikladať 10 minút pred spaním, alebo hneď ráno po zobudení.
  • Noste po vonku okuliare s UV ochranou - prirodzene, najlepšie sú okuliare so 100%-nou UV ochranou.
  • Nepozerajte sa priamo do slnka - vystavenie zreničiek silnému svetlu zo slnka je veľmi nebezpečné. To isté platí aj pri zváraní kovových materiálov.

Kvalitné vitamíny na oči

V našom e-shope ponúkame viaceré doplnky výživy na zlepšenie zdravia očí. Vyberáme pre vás nasledovné: 

Doctor's Best Luteín s OptiLut 20 mg & Zeaxantín zdravie očí - obsahuje luteín a zeaxantín (karotenoidy), ktoré sa vo vysokých koncentráciách nachádzajú v sietnici oka. Pomáhajú neutralizovať voľné radikály a podporujú zdravé zrakové funkcie, makulárne zdravie a kognitívnu ostrosť. Balenie obsahuje 120 kapsúl. Dávkovanie: 2 kapsule denne.

EkoMedica Čučoriedka 100% prírodná šťava - vitamínová bomba s obsahom ďalších mnohých živín. Dôležitý je najmä vysoký obsah vitamínov A, C, a vitamínov skupiny B, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé oči. Balenie obsahuje 500 ml koncentrátu. Dávkovanie: 50 ml denne.

Life Extension MacuGuard® podpora očí - prispieva k udržaniu lepšieho nočného videnia, pomáha predchádzať poškodeniu očí svetlom a zároveň pomáha udržiavať oči v dobrej kondícii. A to všetko vďaka vysokému obsahu luteínu, trans- zeaxantínu a mezo- zeaxantínu. Balenie obsahuje 60 mäkkých kapsúl. Dávkovanie: 1 kapsula denne.

Aura Herbals Vitamín A + E FORTE kvapky - multivitamínový výživový doplnok v kvapkách s vysokým obsahom vitamínov A a E. Vďaka silným antioxidačným účinkom pomáha udržiavať zdravý zrak. Kvapky obsahujú 30 ml roztoku. Dávkovanie: 1x denne 5 kvapiek.

Čítať viac

Rýchle info Prémiová kvalita Bestseller 🌿 Prírodné
NatuRise Omega 3 olej z morských rias 100ml Vegan

NatuRise Omega 3 olej z morských rias 100ml Vegan

Počet hviezdičiek je 5 z 5
Na sklade (dodanie 1-3 dni)
31,90 €
Výživový doplnok s obsahom Omega-3 z morských rias s esenciálnymi mastnými kyselinami. EPA podporuje zdravú funkciu srdca a DHA podporuje…