Omega 3 pre deti

Omega 3 mastné kyseliny majú významný vplyv na rast a vývoj detí. Zabezpečujú správny vývoj mozgu a nervovej sústavy, zlepšujú kognitívne funkcie a podporujú zdravé srdce. Ale ako nájsť tie najkvalitnejšie omega 3 pre svoje dieťa? Prichádzame s riešením.  

V našom e-shope vám ponúkame na výber z tých najkvalitnejších omega 3 výživových doplnkov pre deti na trhu. Našou prioritou je zdravie a blaho vašich detí, a preto sme dôkladne vyberali len tie najkvalitnejšie a najbezpečnejšie produkty, ktoré spĺňajú najprísnejšie normy kvality.

Význam Omega-3 mastných kyselín pre deti

Omega-3 mastné kyseliny sú pre zdravý rast a vývoj detí nenahraditeľné. Jednou z najdôležitejších vlastností omega-3 mastných kyselín je totiž ich schopnosť podporiť správny vývoj mozgu a nervovej sústavy.

Mnohé odborné štúdie potvrdili, že omega-3 mastné kyseliny, najmä DHA (kyselina dokozahexaénová), sú kľúčové pre rast a fungovanie mozgu. Dôvodom je, že DHA tvorí podstatnú časť mozgových buniek, pričom zároveň pomáha aj pri tvorbe nových synapsií - nevyhnutné pre učenie sa, pamäť a kognitívne funkcie. Pravidelný prísun omega-3 mastných kyselín má preto pozitívny vplyv na intelektuálny vývoj a učebné schopnosti detí.

Okrem toho, omega-3 mastné kyseliny majú veľký podiel na zdravej činnosti srdca. Pravidelná konzumácia omega-3 mastných kyselín preto pomáha znížiť riziko vzniku srdcových chorôb aj u detí. Navyše tieto zlúčeniny podporujú normálny krvný obeh, udržujú optimálnu hladinu cholesterolu a znižujú zápalové procesy v tele.

Mohlo by vás zaujímať: Aké sú príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín?

Vedeli ste, že…

…omega-3 mastné kyseliny tiež zlepšujú zrak, posilňujú imunitný systém, zlepšujú koncentráciu a podporujú zdravý rast kostí a svalov? Dokonca zmierňujú aj niektoré prejavy ADHD.

Pri výbere omega-3 produktov pre deti je však dôležité zamerať sa na najkvalitnejšie produkty. Tie by mali byť vyrobené s dôrazom na čistotu a prírodnosť, bez prísad a znečistení. Ideálne je vyberať si také produkty, ktoré obsahujú dostatočné množstvo DHA a EPA (kyselina eikozapentaénová) - dve hlavné omega-3 mastné kyseliny s najväčším vplyvom na zdravie detí i dospelých.

Viac o účinkoch omega mastných kyselín sa dozviete v našom článku Omega 3 6 9 mastné kyseliny: Účinky, zdroje, dávkovanie.

Zdroje Omega-3 mastných kyselí 

Najvýznamnejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú ryby a rybí olej. Rybí olej môžete nájsť i v rôznych formách vo výživových doplnkoch. U nás nájdete aj také, ktoré sú určené priamo pre deti a to v tej najvyššej kvalite od renomovaných výrobcov.

Čo však robiť v prípade, keď dieťa nemá rado ryby a neznáša rybí olej? Našťastie, poznáme aj ďalšie prírodné zdroje týchto zdraviu prospešných zlúčenín. Medzi najdôležitejšie patria:

  • Chia semienka - ľahko si ich môžete pridať do cereálií, jogurtu, smoothies alebo pečiva.
  • Vlašské orechy - môžete ich konzumovať samotné ako malú pochúťku alebo pridať do šalátov, obilnín alebo pečiva.
  • Ľanové semienka - môžete ich pridať do cereálií, jogurtu, smoothies alebo použiť ako prísadu pri pečení.
  • Vajcia - najlepšie ak ide o vajcia od sliepok kŕmených bohatou stravou (domáce).
  • Morské riasy - napríklad chlorella či spirulina. Môžu sa konzumovať vo forme prášku pridaného do smoothies alebo ako súčasť iných jedál. Výživové doplnky s obsahom morských rias nájdete aj v našom e-shope. 

Dávkovanie rybieho oleja pre deti 

Odporúčané dávkovanie rybieho oleja pre deti sa líši v závislosti od veku dieťaťa. Všeobecný prehľad odporúčaného dávkovania je nasledovný:

  • Dojčatá (0 - 12 mesiacov) - pre dojčatá sa odporúča dávkovanie konzultovať s pediatrom alebo odborníkom na výživu.
  • Malé deti (1 - 3 roky) - odporúčaná dávka rybieho oleja je približne 150 - 400 mg omega-3 mastných kyselín denne. Táto dávka môže byť rozdelená do niekoľkých malých dávok alebo podaná naraz.
  • Predškoláci a školáci (4 - 8 rokov) - pre tento vek sa odporúča dávka rybieho oleja obsahujúca približne 500 - 700 mg omega-3 mastných kyselín denne. Opäť je možné túto dávku rozdeliť na viacero menších dávok.
  • Staršie deti a dospievajúci (9 - 18 rokov) - odporúčaná dávka rybieho oleja je približne 900 - 1 200 mg omega-3 mastných kyselín denne. Samozrejme, môžete ju rozdeliť na viacero menších dávok.

Poznámka

Pamätajte, že uvedené odporúčané dávkovanie sa riadi všeobecným odporúčaním a môže sa líšiť v závislosti od individuálnych potrieb a zdravotného stavu dieťaťa. Pred začatím užívania rybieho oleja alebo akýchkoľvek výživových doplnkov, je preto vždy najlepšie konzultovať toto rozhodnutie s pediatrom alebo odborníkom na výživu, ktorý vám dávkovanie u dieťaťa spresní.

Kvalitné výživové doplnky s obsahom omega 3 pre deti

Omega-3 mastné kyseliny majú pre deti množstvo dôležitých zdravotných benefitov. Prispievajú k správnemu vývoju mozgu a nervovej sústavy, podporujú činnosť srdca a kardiovaskulárne zdravie, zlepšujú zrak, posilňujú imunitný systém a zlepšujú koncentráciu a pozornosť. Dôležitý je hlavne príjem omega-3 mastných kyselín z vyváženej stravy, avšak veľmi dobrou alternatívou sú i výživové doplnky.

V našom e-shope Vitaherbals vám ponúkame Omega-3 pre deti vo forme olejového roztoku a mäkkých gélov. V produktovej ponuke dokonca nájdete aj také výživové doplnky, ktoré sú ochutené a preto budú vašim deťom zaručene chutiť. Vyberáme pre vás nasledovné:

Nordic Naturals Children's DHA Xtra, Berry Punch - ide o pokročilejšiu verziu najobľúbenejšej omega-3 kyseliny pre deti, ktorá deťom v tomto veku poskytuje ďalšiu úroveň podpory kognitívnych funkcií, učenia a sociálneho rozvoja. Obsah balenia: 60 ml. Dávkovanie: 1,25 ml denne. Pomocou kvapkadla najprv odmerajte 1,0 ml, potom ďalších 0,25 ml. Podávajte s jedlom alebo podľa pokynov vášho pediatra.

Nordic Naturals Children's DHA, jahoda - výživový doplnok pre deti vo veku 1-6 rokov v podobe oleja s príchuťou jahody. Tento olej vynikajúcim spôsobom podporujú vývoj mozgu, učenie a zdravý nervový systém prostredníctvom dostatočného obsahu DHA. Obsah balenia: 237 ml. Dávkovanie: ½ čajovej lyžičky (2,5 ml)

Ďalšie výživové doplnky s obsahom Omega-3 mastných kyselín nájdete v našej kategórii Omega mastné kyseliny.

Čítať viac

Rýchle info Prémiová kvalita Bestseller 🌿 Prírodné
NatuRise Omega 3 olej z morských rias 100ml Vegan

NatuRise Omega 3 olej z morských rias 100ml Vegan

Počet hviezdičiek je 5 z 5
Na sklade (dodanie 1-3 dni)
31,90 €
Výživový doplnok s obsahom Omega-3 z morských rias s esenciálnymi mastnými kyselinami. EPA podporuje zdravú funkciu srdca a DHA podporuje…