Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky, známy tiež ako Ostropestrec mariánsky či Strieborný bodliak (latinsky Silybum marianum) je jednoročná až dvojročná rastlina s kvetom v tvare bodliaka, ktorá dorastá do výšky 60 až 150 cm. Pochádza zo Stredomoria a z pobrežia Atlantiku, pričom dozrieva na konci septembra, respektíve začiatkom októbra. 

Liečivé účinky tejto rastliny majú na svedomí účinné látky silymarín, silybín, silydianín a silychristín. V našich končinách si ho môžete spliesť s klasickým bodliakom, avšak ten silymarín neobsahuje a preto je z liečebného hľadiska bezcenný.

Semená tejto rastliny tiež obsahujú bielkoviny, rastlinný olej, sacharidy, aminokyseliny a vitamín E.

Pestrec mariánsky na chudnutie a jeho ďalšie účinky

Pestrec mariánsky je v prvom rade veľmi silný antioxidant, ktorý vynikajúco podporuje imunitu. Rovnako pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca a celého tráviaceho systému, pričom veľmi priaznivo vplýva na regulovanie hladiny cukru a cholesterolu v krvi. 

Veľmi často sa tiež používa pri chudnutí. Vďaka účinným látkam (predovšetkým ide o silymarín) totiž dokáže čistiť pečeň a regenerovať pečeňový parenchým. Z toho dôvodu sa Pestrec mariánsky používa pri detoxikačných očistných kúrach, vďaka ktorým sa opätovne naštartuje metabolizmus - nevyhnutný predpoklad pre chudnutie a efektívne spaľovanie tukov. Čo je však dôležité, užívanie tejto rastliny je bezpečné a pre zdravé fungovanie pečene neoceniteľné.

Pestrec mariánsky sa dokonca používa i pri ťažkých ochoreniach pečene a žlčníka, napríklad pri hepatitíde typu B a C, cirhóze, či steatóze. Veľmi účinne dokáže odbúrať nebezpečné látky z pečene - alkohol, drogy, toxíny z húb…

Viac o jeho účinkoch si môžete prečítať v našom článku: Pestrec mariánsky: Účinky na zdravie a pečeň

Ako užívať pestrec mariánsky

Pochopiteľne, v súvislosti s maximalizáciou liečebného účinku rastliny je najlepšia konzumácia jej drvených semien (plodu), ktoré obsahujú najvyšší obsah účinných látok. Ideálne je Pestrec mariánsky užívať priamo - 3 až 4 x denne 1 čajovú lyžičku, minimálne 45 minút po jedle a 45 minút pred ďalším jedlom. A to po dobu 12 týždňov.

Pestrec mariánsky sa môže ale užívať aj vo forme oleja. Avšak ten nedosahuje také koncentrácie silymarínu ako práve drvený Pestrec. Z toho dôvodu je zdravotný efekt tejto formy užívania v súvislosti s regenerovaním pečene nižší.

Pri užívaní je však dôležité pamätať na to, že účinná látka silymarín sa pri teplote vyššej ako 40°C ničí. Z toho dôvodu je príprava čaju z Pestreca úplne zbytočná. Naopak, užívanie Pestreca je veľmi účinné vo forme výživových doplnkov na báze kapsúl, tabliet či granulátu.

V našom e-shope ponúkame výživový doplnok vo forme kapsúl - Nature Love Pestrec mariánsky + Artičoka extrakt komplex bylín. Obsahuje až 80% silymarínu (jedna kapsula/200 mg silymarínu). Produkt je doplnený o extrakt z artičoky, extrakt z púpavy a extrakt zo stužkovca. Je Ideálny na tráviace ťažkosti, regeneráciu pečene, zníženie cholesterolu v krvi, detoxikáciu organizmu a chudnutie. Balenie obsahuje 120 kapsúl. Dávkovanie: 1 kapsula denne, zapiť dostatočným množstvom tekutiny, najlepšie počas jedla.

Rovnako vám ponúkame výživový doplnok vo forme šťavy - EkoMedica Pestrec mariánsky. Obsahuje účinnú látku silymarín a okrem toho aj kvercetín, apigenín, taxifolín a vitamíny  C a K. Približne 20-30% zloženia tvoria rastlinné bielkoviny a oleje. Produkt má antioxidačné vlastnosti a podporuje trávenie. Balenie obsahuje 500 ml šťavy. Dávkovanie: 25 ml denne.

Čítať viac