Zenwise Digestive Enzymes, tráviace enzými s probiotikami a prebiotikami, 100 kapsúl
Unimedica Uniflorin Plus probiotický komplex + Bio Inulín 180 kapsúl
Unimedica Bio MikroVeda Life Pure probiotikum 500 ml
Swanson Ultimate 16 probiotických kmeňov v komplexe s prebiotikami FOS, 60 kapsúl
Jarrow Formulas Saccharomyces Boulardii probiotiká + MOS, 5 miliárd CFU, 90 kapsúl s oneskoreným uvoľňovaním
Swanson Lactobacillus Gasseri, 60 kapsúl
Nature Love Probiona komplex probiotiká + Bio Inulín 120 kapsúl
NatuRise Darmflora Probi, probiotiká a prebiotiká, 90 kapsúl
Probiotiká
Účinky probiotík na náš organizmus
O tom, aké sú všetky účinky probiotík na náš organizmus sa stále iba špekuluje. Neustále totiž prebiehajú výskumy všetkých možných účinkov. Probiotiká totiž tvoria rôzne kmene mikroorganizmov a z nich môžu mať viaceré úplne rôzne benefity. Nedajú sa preto odporučiť žiadne najlepšie probiotiká. Preukázateľne však laktobacily pomáhajú pri potláčaní hnačiek, syndrómu dráždivého čreva, syndrómu presakujúceho čreva, dysbiózi, ulceróznej kolitídy, Crohnovej choroby, infekcie helicobacter pylori a clostridium difficile, vaginálnej infekcii, kvasinkových infekciách a detských ekzémoch.
Ako správne užívať probiotiká?
Rôzne potenciálne účinky majú vplyv na to, ktoré probiotiká potrebujete. Je totiž dôležité, aby riešili konkrétny problém. Druhým dôležitým faktorom je, aby prípravok obsahoval probiotiká v takom množstve, ktoré skutočne pomôže. Dbajte na to, aby ste probiotiká brali správnym spôsobom – po jedle, pred jedlom, alebo nalačno.
Nevyhnutné je tiež správne skladovanie probiotík. Pozorne sledujte čo uvádza výrobca na obale a mikroorganizmy skladujte tak ako je predpísané. Inak nie sú zaručené pozitívne výsledky. Mimochodom, dobrá správa je, že existujú aj probiotiká bez laktózy, ak teda máte intoleranciu, pomôžu aj vám.
Viac o výbere správnych probiotík sa dozviete v našom článku: Ako si vybrať najlepšie probiotiká?
Kedy užívať probiotiká?
Probiotiká je možné užívať aj preventívne, no všeobecne sa probiotiká odporúča brať počas choroby, kedy beriete antibiotiká. Lieky totiž pôsobia nielen na zlé (patogénne) baktérie, ale likvidujú aj tie dobré. Týmto spôsobom môže dôjsť k bakteriálnej nerovnováhe a tá spôsobí zažívacie problémy. Probiotiká posilňujú „dobré“ baktérie a preto by ste ich mali užívať počas celej liečby antibiotikami a následne ešte zhruba 14 ďalších dní. Sledujte si aj odstup antibiotík od probiotík. Probiotiká by ste si mali vziať cca 2 hodiny po podaní antibiotík.
Na užívanie probiotík sme sa detailnejšie zamerali v našom blogovom článku: Ako a kedy užívať probiotiká?
Aký je rozdiel medzi probiotikmi a prebiotikmi?
Veľa doplnkov obsahujú okrem probiotík aj prebiotiká. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré udržujú bakteriálnu rovnováhu v tele. Prebiotiká sú nestráviteľné druhy vláknin, ktoré sú hnojivom pre probiotiká. Stimulujú množenie probiotických baktérií. Inulín je rozpustná vláknina, ktora je najčastejšie používané prebiotikum.
Najznámejšie probiotické kmene sú:
- Lactobacillus rhamnosus
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus reuteri
- Lactobacillus bulgaricus
- Lactobacillus salivarius
- Lactobacillus plantarum
- Bifidobacterium animalis
- Bifidobacterium infantis
- Bifidobacterium longum
- Bifidobacterium bifidum
- Streptococcus thermophilus
- Saccharomyces boulardii
- Bacillus coagulans