Spirulina je mikroskopická riasa, ktorá patrí medzi modrozelé riasy. Jej farba je spôsobená prítomnosťou pigmentov chlorofylu a fykocyanínu. Rastie vo sladkých a morských vodách a vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Výživová hodnota spiruliny

Spirulina je bohatá na živiny a obsahuje viac ako 100 rôznych živín. Medzi najdôležitejšie patria bielkoviny, vitamíny A, B, C, D, E a K, minerály ako železo, vápnik a draslík, ako aj dôležité aminokyseliny a antioxidanty. Táto kombinácia živín robí z spiruliny vynikajúci prírodný výživový doplnok.

Výhody užívania spiruliny

Užívanie spiruliny prináša mnoho výhod pre zdravie. Medzi najvýznamnejšie patria:

 • Posilnenie imunitného systému: Spirulina obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a posilňujú imunitný systém.
 • Detoxikácia organizmu: Vďaka svojej vysokorozpustnej vláknine môže spirulina pomôcť odstraňovať toxíny a ťažké kovy z tela.
 • Zlepšenie trávenia: Prítomnosť vlákniny v spiruline môže podporiť zdravé trávenie a zlepšiť činnosť čriev.
 • Zvýšenie energie: Spirulina obsahuje vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť zvýšiť fyzickú a duševnú energiu.
 • Podpora zdravého srdca: Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie spiruliny môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čím prispieva k zdraviu srdca.

Spôsoby užívania spiruliny

Spirulina je dostupná vo forme tabliet a prášku, čo umožňuje jednoduché a pohodlné užívanie.

Spirulina tablety

Spirulina tablety sú jedným z najpopulárnejších spôsobov užívania tohto prírodného výživového doplnku. Tabliet je veľa veľkostných variant a dávkovanie je zvyčajne uvedené na obale. Výhodou tabliet je, že sú pohodlné na prenášanie a užívanie kdekoľvek.

Spirulina prášok

Spirulina prášok sa môže pridať do smoothie, šťavy alebo do iných pokrmov. Tento spôsob užívania je vhodný pre tých, ktorí preferujú prírodnú formu a chcú mať väčšiu flexibilitu pri dávkovaní.

Dávkovanie a odporúčania pre užívanie

Správne dávkovanie spiruliny závisí od jednotlivca a jeho potrieb. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje od 1 do 3 gramov pre prášok a od 3 do 6 tabliet. Je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a konzultovať užívanie s odborníkom.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Všeobecne platí, že spirulina je bezpečná a dobre tolerovaná vo všeobecnosti. Niektorí jednotlivci však môžu mať alergické reakcie na spirulinu. Pri prvom užívaní je vhodné sledovať prípadné vedľajšie účinky a v prípade akýchkoľvek nežiaducich reakcií konzultovať s lekárom.

Ako si vybrať kvalitnú spirulinu

Pri výbere spiruliny je dôležité venovať pozornosť kvalite a pôvodu. Je vhodné si vybrať certifikovaný výrobok, ktorý je pestovaný v kontrolovaných podmienkach a neobsahuje pridané látky alebo znečisťujúce látky. Ďalším faktorom je aj spôsob spracovania, ktorý môže ovplyvniť zachovanie živín v produkte.

Čítať viac

Rýchle info Prémiová kvalita 🌿 Prírodné
Nature Love BIO spirulina + BIO chlorella 360 tabliet

Nature Love BIO spirulina + BIO chlorella 360 tabliet

Na ceste
16,80 €
BIO zmes zelených rias spiruliny a chlorelly v pomere 1:1 je bohatá na nespočetné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, vlákniny…

Spirulina

Na čo je dobrá spirulina?

Rozsah dobrých vlastností Spiruliny je obrovský. Výrazne však pomáha pri regulácii glukózy, znižovaní krvého tlaku a pozitívne tiež pôsobí na hodnotu cholesterolu v tele. Je dôležitým antioxidantom, zabraňuje únave, zvyšuje koncentráciu a veľmi účinne pomáha imunitnému systému. Pre alergikov je dobré, že pomáha tlmiť alergické prejavy. Navyše tiež pomáha s trávením.

Dávkovanie: Ako užívať Spirulinu?

Spirulina ako moderná, prírodná superpotravina nie je na užívanie nijako náročná a môžete ju konzumovať prakticky bez zábran. Odporúčame však nezačínať hneď s vysokými dávkami. Ideálna denná dávka je okolo 1 – 8 gramov. Hoci sa Spirulinou nedá predávkovať, je dobré, ak si na ňu telo zvykne postupne. Spirulina sa najčastejšie využíva pri diétach, či rôznych očistách organizmu. Dokáže totiž aj v naozaj malých dávkach dodať pocit sýtosti a to bez toho, aby následne zaťažovala trávenie.

Aké látky obsahuje spirulina?

Spirulina riasa obsahuje množstvo vitamínov, od vitamínu A, cez vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, až po vitamíny C a E. Až 60 % jej obsahu však tvoria proteíny. Práve preto je Spirulina najlepšia pre vegetariánov a vegánov. Obľúbili si ju pretože bohato vynahrádza proteíny živočíšneho pôvodu.

Čítať viac: Najlepšia spirulina: Top produkty + ako si vybrať

Aký je rozdiel medzi spirulinou a chlorellou?

Spirulina a Chlorella sú sčasti podobné, no v podstate jediné čo majú spoločné je to, že ide o rovnaký druh rastlín. Rozdiely sú totiž značné. Obidve Spirulina je zeleno-modrá a nemá jadro. Chlorella je zelená s jadrom. Spirulina má špirálový tvar, Chlorella je guľatá. Navyše je Spirulina asi stonásobne väčšia. Rozdiel je aj v tom, že Chlorella má celulózovú bunkovú stenu, ktorá je pre ľudí nestráviteľná. Spirulina má polysacharidovú stenu, ktorú človek dokáže stráviť ľahšie. Čo je dobré sponenúť, že obidve riasy pôsobia ako antioxidanty a konzumujú sa v podobe tabliet alebo prášku.

Prospešné účinky Spiruliny

 • Skvelý antioxidant
 • Posilňuje imunitu
 • Priaznivý vplyv na pokožku
 • Znižuje hladinu cholesterolu
 • Podpora tvorby krviniek
 • Pomáha pri problémoch so zápchou
 • Znižuje pocit únavy
 • Znižuje hladinu cholesterolu
 • Doplnok pri chudnutí

Viac o účinkoch Spiruliny v našom článku: Spirulina: Aké má zdravotné účinky?

Pre koho je Spirulina nevhodná?

Aj taká skvelá potravina ako Spirulina nie je vhodná pre každého. V prvom rade vždy odporúčame kupovať riasu v najvyššej možnej kvalite. Je dôležité, aby bola riasa pestovaná v čistej a neznečistenej vode. Inak hrozia bolesti brucha, zvracanie, ale aj poškodenie pečene a ďalšie ťažkosti. Úplne nevhodná je pre tehotné a dojčiace ženy. Vysokým dávkam by sa tiež mali vyhýbať deti a ľudia, ktorí majú problémy so žilovým systémom či autoimunitnými ochoreniami. Pozor by si mal dať tiež človek s transplantovanými orgánmi a v neposlednom rade ľudia alergickí na morské plody.

Spirulina: prášok aj tabletky

V našom e-shope dostanete spirulinu vo forme prášku i tabliet. A to v prémiovej kvalite. Spirulina prášok okrem havajskej spiruliny obsahuje veľké množstvo betakaroténu, omega-3 a omega-6 mastných kyselín, proteínov, minerálov, vitamínov skupiny B, fykocyanínu, zeaxanthínu a chlorofylu. Spirulina tabletky zase disponujú vysokým obsahom prírodných bielkovín s obrovskou biologickou dostupnosťou, aminokyselinami a vysokým obsahom vitamínov B a K. Súčasťou produktovej ponuky je aj bio spirulina.