Valeriána lekárska

Valeriána lekárska (latinsky Valeriana officinalis) je rastlina, ktorá pochádza z Európy a dorastá do výšky približne 60 cm. Prvé zmienky o jej používaní v liečiteľstve sa dochovali už z 11. storočia. Niekedy ju poznáme aj pod názvom kozlík lekársky. 

Rastlina má rovné a duté stonky s kvetmi v tvare dáždnika bielej, ružovej alebo svetlo fialovej farby. Zelené listy sú zospodu porastené chĺpkami. Koreň je sivý až hnedý a v čerstvom stave mierne zapácha. Zaujímavosťou je, že vďaka kyseline valeriánovej je rastlina veľmi príťažlivá pre mačky.

Účinky a užívanie Valeriány lekárskej

Valeriána lekárska pomáha skracovať dobu zaspávania a prispieva k zdravému spánku. Je tiež známa pre svoje účinky ohľadom uvoľňovania svalových kŕčov a svalového napätia. Vďaka tomu, že má aj antioxidačné vlastnosti, pomáha vyplavovať z tela toxíny a spomaľuje, vznik chorobných procesov v ľudskom organizme. Rovnako však dokáže veľmi efektívne odbúrať stres, upokojiť podráždený žalúdok a zmierniť menštruačné bolesti.

Pri užívaní Valeriány lekárskej treba v prvom rade pamätať na to, že by ju nemali užívať deti do 12 rokov bez konzultácie s lekárom. Rovnako nie je vhodná pre tehotné a dojčiace matky. Najbežnejšími formami užívania tejto rastliny sú liehová tinktúra a kapsule. Pokiaľ si z tejto rastliny robíte čaj, je ideálne ju kombinovať s medovkou či levanduľou. 

Pamätajte, že pri nespavosti je najlepšie užiť valeriánu jednu až dve hodiny pred spaním. V prípade, že chcete jej užívanie ukončiť, dávky znižujte postupne.

Forma užívania

V našom e-shope ponúkame výživový doplnok vo forme kapsúl - Biotiva Bio Valeriána lekárska. Produkt je v prémiovej kvalite z Nemecka, pričom obsahuje až 700 mg valeriánového koreňového prášku. Prirodzene, ide o vegánske kapsuly HPMC, bez laktózy a bez lepku. Tiež neobsahuje ďalšie prísady a protispekavé činidlá, pričom spĺňa prísne vegánske kritériá.

Odporúčané dávkovanie

Jedna kapsula predstavuje dennú dávku, ktorú treba zapiť s väčším množstvom vody. Balenie obsahuje 150 kapsúl. Dennú dávku (1 kapsula) sa neodporúča prekračovať. 

Čítať viac