Vitamín D

Vitamín D má nezastupiteľnú úlohu pri vstrebávaní sa vápnika a posilňovaní kostí, zároveň tiež zlepšuje odolnosť zubov, pomáha regenerácii, ale aj balansuje funkciu srdca, posilňuje imunitu a zrýchľuje mozgovú aktivitu.

V tejto kategórii s názvom Vitamín D nájdete značky Aura Herbals, Life Extension, Nature Love, NatuRise, Doctor's Best a Trace Minerals.

Rýchle info Prémiová kvalita 🌿 Prírodné Imunita
NatuRise Vitamín D3 + K2 5000 IU 50ml Vegan

NatuRise Vitamín D3 + K2 5000 IU 50ml Vegan

Na sklade (dodanie 1-3 dni)
25,90 €
Morning Sun vitamín D3 + K2 je prírodný, vegánsky a neobsahuje žiadne chemické prísady. Aby vaše telo dokázalo absorbovať dva vitamíny…
Rýchle info Prémiová kvalita Bestseller Imunita
Nature Love Vitamín D3 + K2 K2VITAL® kvapky 30ml

Nature Love Vitamín D3 + K2 K2VITAL® kvapky 30ml

Na ceste
19,90 €
Vitamín D3 + K2 prémiovej kvality pomáha pri oslabenej imunite a má pozitívny vplyv na vstrebávanie vápnika a fosforu. Rozpustený vo…

Vitamín D

Ako doplniť vitamín D prírodnou cestou?

Jeho najväčším zdrojom je slnko a slnečné žiarenie. Tu treba dodať, že touto formou sa dopĺňa najmä prírodný vitamín D3, teda cholekalciferol, obsahujú ho však aj ryby, margarín a vaječné žĺtka. Najlepšie je nechať na seba dopadať slnečné lúče minimálne 30 minút každý deň. Nehovoríme pritom o opaľovaní, stačí sa vonku prechádzať a mať odkrytú tvár, ruky a nohy. Vďaka slnečnému žiareniu si telo dokáže vytvoriť najlepší vitamín D samo.

Je možné sa vitamínom D predávkovať?

V prípade, že vitamín D dopĺňate iba organickými spôsobmi, teda slnečnými lúčmi a pestrou zdravou stravou, vitamínom D sa predávkovať nedokážete. Iné je to ak využívate výživové doplnky, ktoré vitamín D obsahujú. Doplnky stravy vo väčšom ako predpísanom množstve môžu negatívne ovplyvňovať obličky a ich funkcie. Môžu tiež spôsobiť tvorbu obličkových kameňov. Pri zvýšenom dávkovaní treba dbať na príjem vápnika a horčíka.

Ako užívať vitamín D a v akom množstve?

Je paradoxné, že nedostatkom vitamínu D často trpia najmä obyvatelia krajín, kde slnko svieti celoročne a je tam neustále veľmi teplo. Môže za to najmä fakt, že ľudia sa pred slnkom bránia zakrývaním kože a zníženým pobytom vonku. Na Slovensku majú ľudia s vitamínom D problémy najmä v zimných mesiacoch, kedy je slnka málo. Vtedy sa odporúča užívať doplnky stravy, obsahujúce aj vitamín D. Denná dávka sa odporúča nasledovne:

  • Dojčatá: 400 IU za deň
  • Deti od 2-18 rokov: 600 IU za deň
  • Dospelí do 60 rokov: 600 IU za deň
  • Dospelí nad 60 rokov: 800 IU za deň

IU (z anglického International Unit) je medinárodná merná jednotka na vyjadrenie množstva látky. Hmotnosť tejto mernej jednotky je pre každú látku iná, záleží na účinku a biologickom pôsobení.

Prečo je užívanie vitamínu D vhodné aj pre bábätká?

Lekári odporúčajú podávať vitamín D deťom už od druhého týždňa života. Môže za to najmä fakt, že bábätká nesmú byť príliš vystavované slnku a preto je potrebné ho doplniť pomocou suplementov. Vitamín D pozitívne ovplyvňuje tvorbu kostí a pomáha pri vývoji organizmu. Má tiež veľmi dobrý vplyv na správny vývoj nervového systému a podporuje imunitu. Jeho dostatok má tiež dobrý dopad na správne fungovanie metabolizmu, kardio systému aj kvalitnej funkcii obličiek. Preventívne tiež funguje proti rakovine.

Aká forma vitamínu D je najlepšia?

Hoci sa často dočítate, že najlepší vitamín, je vitamín D3, v podstate je dobrá každá forma. Deťom sa zvyknú podávať najmä kvapky, no týmto spôsobom je možné deti predávkovať, preto v niektorých krajinách doporučujú podávanie vitamínu D deťom iba v tabletách. Dospelí si takisto môžu vybrať kvapky alebo tablety, záleží len na tom či preferujú tuhú alebo tekutú formu vitamínových doplnkov. Lipozomálny vitamín D má najvyššiu biologickú dostupnosť a je vstrebaný takmer okamžite.