Vitamín E
Vitamín E možno nie je taký známy, ako napríklad Vitamín C a preto ho len málokedy nájdete v domácich lekárničkách. O to častejšie ho však máte na tanieri a možno to najmä pánov prekvapí, aj v kúpeľni. Časté využitie Vitamínu E je na pleť. Éčko patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a hoci má povesť vitamínu pre ženy, je veľmi dôležitý aj pre mužov.
Vitamín E - účinky na náš organizmus
Prínosy:
- Silný antioxidant
- Chráni pred oxidačným stresom
- Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi
- Pomáha pri hojení rán a jaziev
- Podpora pri liečbe ekzémov, psoriázy a iných kožných ochorení
- Preventívne účinky proti tvorbe nádorov
Prírodné zdroje vitamínu E
Zdrojov vitamínu E v prírode nie je málo, žiaľ veľa potravín, ktoré ho obsahujú sú tiež silné alergény a vtedy je vhodné využívať aj výživové doplnky stravy s obsahom vitamínu E. Najviac vitamínu E obsahuje listová zelenina, rôzne rastlinné oleje, ale aj orechy, mandle či pistácie. V menšej miere vitamín E nájdete aj v ovocí a plodoch mora. Aby sa však vitamín E dobre vstrebal, je vhodné spolu s ním prijímať aj mastné kyseliny.
Odporúčané dávkovanie vitamínu E
Rovnako, ako aj pri ostatných vitamínoch platí, že treba dbať na dávkovanie. Poddávkovanie vitamínom E hrozí iba vo výnimočných prípadoch a prakticky vždy je to spojené s nejakým iným problémom v tele. Predávkovanie je jednoduchšie. V prípade, že vitamín E užívate ako liek, alebo v podobe doplnku k strave, pozorne čítajte príbalový leták.
Odporúčaná denná dávka sa pohybuje v závislosti od veku.
Dojčatá – 5 mg
Deti do 3 rokov – 6 mg
Deti do 8 rokov – 7 mg
Deti do 13 rokov – 11 mg
Starší ako 14 rokov – 15 mg
Dojčiace ženy – 19 mg
Takýto denný príjem vitamínu E si ľahko zabezpečíte aj prijímaním bežnej stravy, respektíve zdrojov vitamínu E, ktoré sme spomenuli vyššie. Problémom môže byť to, že zásoby vitamínu dokážeme rýchlejšie vyčerpať nezdravým spôsobom života. Veľkými „pohlcovačmi Vitamínu E sú najmä fajčenie, nadmerné opaľovanie a dlhodobý pobyt v znečistenom ovzduší.