Vitamíny pre dojčiace ženy

Telo dojčiacej matky funguje ako zásobník všetkých dôležitých látok a živín pre dieťa. Je však potrebné, aby bol zabezpečený pravidelný prísun všetkých dôležitých prvkov, nutných pre zdravý vývoj dieťaťa. Príroda to zariadila tak, aby všetky potrebné živiny prijalo telo zo stravy. Žiaľ, dnes je už bežná potrava upravená tak, že obsahuje len minimum vitamínov a minerálov, ktoré telo potrebuje. A keďže dojčiaca žena zásobuje telá až dve tak preto jej organizmus veľmi rýchlo stráca extrémne dôležité látky, je vhodné si ich „dobiť“ napríklad výživovými doplnkami, prípadne vyživovými doplnkami.

Vitamíny a minerály pre dojčiace ženy nie sú ničím výnimočné, ide v podstate o tie, ktoré sa odporúčajú užívať bežne aj ostatným, rozdiel býva v dávkovaní. Vypichnúť by sme azda mohli vitamín D. Jeho najlepším zdrojom je slnko, no obsahujú ho aj rôzne potraviny. Má výrazný vplyv na psychiku matky a dôležitú úlohu zohráva aj pri tvorení zásob energie. Jeho nedostatok spôsobuje únavu a depresívne stavy. Navyše vitamín D pomáha s prijímaním vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre zdravý rast dieťaťa.

Z ďalších látok, ktoré by nemali chýbať v jedálničku, je tu kyselina listová, tá napomáha tvorbe novej krvi a taktiež sa podieľa na delení buniek, čo je pre matku aj dieťa dôležité. S tým súvisí aj železo, ktoré takisto pomáha k lepšiemu a zdravšiemu krvnému obrazu..