Zdravý spánok

Nedostatok spánku sa najčastejšie prejavuje únavou a neschopnosťou sústrediť sa. Rovnako je príčinou podráždenosti, nervozity, pomalých reakcií a dokonca ak je dlhodobý, môže spôsobiť aj problémy s rečou, či zapríčiniť depresie.

Spánková absencia je preto veľmi závažným faktorom, ktorá nenarúša iba celkovú výkonnosť organizmu, ale tiež spôsobuje oslabenie imunitného systému a náchylnosť ku chorobám. Pre zdravý životný štýl je preto kvalitný spánok nevyhnutný. V tomto smere však nie je dôležitý iba dostatok pohybu a zdravá životospráva, ale i vhodné prostredie na spánok. Okrem postele to prirodzene znamená aj kvalitné vankúše, matrace a prikrývky.

Čo vám prinesie lepší spánok?

Prečo je spánok pre ľudský organizmus tak dôležitý? V prvom rade kvôli tomu, že keď zaspávame, organizmus sa automaticky prepne do obnovovacieho režimu. To znamená, že sa zníži telesná teplota, spomalí sa dýchanie a klesne krvný tlak. Svalstvo celého tela sa tým môže lepšie prekrvovať. Organizmus zároveň začne produkovať väčšie množstvo rastového hormónu, ktorý je nevyhnutný pre regeneráciu svalstva a tvorbu nových buniek.

Ako na zdravý spánok?

Prostredie na spánok zohráva jednu z najdôležitejších úloh pre kvalitný spánok. V tomto smere sú kľúčové najmä matrac, vankúše a výber vhodného posteľného povlečenia. Pokiaľ totiž človek leží na nevhodnom podklade a prikrýva sa nekvalitnými materiálmi, bude sa budiť čím ďalej tým viac unavenejší. Je preto dôležité venovať pozornosť výberu kvalitnej a kompletnej postele s matracom, povlečením a kvalitnými vankúšmi.

Výber matraca pritom podlieha niekoľkým kritériám, ktoré sa odvíjajú najmä od veku, hmotnosti, výšky užívateľa, prípadne aj od jeho zdravotných problémov, či obľúbenej polohy na spánok. Veľmi dôležité je tiež to, aby matrac počas spánku dokázal regulovať kolísanie telesnej teploty. Preto je najlepšie siahnuť po matracoch s vyššou tepelnou vodivosťou.

Nemali by ste tiež podceňovať vankúš, najmä jeho tvrdosť a ergonomické tvarovanie - ortopedické a anatomické vankúše. Umožnia vám zaujať takú polohu, ktorá nebude vytvárať tlak na chrbticu. Posteľné povlečenie je zase najlepšie vyberať podľa ročného obdobia. Napríklad v lete je ideálne ľahké saténové povlečenie, ktoré pokožku príjemne chladí. Naopak, v zime je vhodnejšia napríklad bavlna, ktorá lepšie zahreje.

Výživové doplnky pre lepší spánok

Zdravý spánok môžete podporiť aj výživovými doplnkami. Viac informácii nájdete v našej kategórii: Vitamíny a výživové doplnky proti stresu, nervozite a nespavosti.

Čo ponúkame pre lepší spánok?

V e-shope Vitaherbals nájdete množstvo výživových doplnkov, ako aj vankúšov pre lepší spánok. Z nich vyberáme nasledovné:

  • Melatonín - hormón spánku , ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje spánkovú činnosť. Okrem toho je tiež silným antioxidantom, spomaľuje starnutie a je veľmi dôležitý pre trávenie.
  • Valeriána lekárska -skracuje dobu zaspávania a prispieva k zdravému spánku. Okrem toho uvoľňuje svalové kŕče a svalové napätie.
  • Ortopedické vankúše - sú z pamäťovej peny vytvorenej na báze rastlinného oleja. Poskytujú ten najpohodlnejší a najkvalitnejší spánok.
  • Anatomické vankúše - ich špeciálny tvar umožňuje dosiahnuť správnu polohu hlavy pri spánku čím sa predchádza vzniku bolesti v oblasti krčnej chrbtice. Okrem toho zabraňujú chrápaniu a umožňujú pokojný a zdravý spánok.

Molho by vás zaujímať: Ako rýchlo zaspať? Skúste tieto overené tipy

Čítať viac