Registrujte sa u nás a využívajte výhody Vitaherbals klubu

Po železe je zinok druhý najčastejšie sa vyskytujúci minerál v tele. Zinok naše telo nedokáže produkovať a ani si ho ukladať, preto je dôležitý jeho pravidelný prísun. Má totiž svoje nezastupiteľné miesto pri trávení, metabolizme a tiež pri správnom fungovaní nervových funkcií. Kľúčový je aj pre fungovanie imunitného systému. A mimochodom, ak vás trápi chuť a čuch, možno to je práve vďaka tomu, že vám chýba v tele zinok.


Zinok

Koľko zinku telo potrebuje?

Odporúčaná denná dávka (ODD) zinku je medzi 10 - 20 mg záleží od pohlavia. Kvalitný zinok sa však v tele dlho neudrží, organizmus sa ho pomerne rýchlo zbavuje a preto ho treba dopĺňať na pravidelnej báze. Na dostatočný príjem zinku dbajte najmä v tehotenstve, kedy treba zvýšiť dávkovanie zhruba o dva miligramy. Nemali by sme ani zabudať na najmeších. Zinok pre deti je tiež veľmi dôležity. Najlepšie dopĺňanie je prostredníctvom multivitamínov pre deti.

Ktoré potraviny obsahujú zinok?

Zinok sa nachádza najmä v živočíšnych produktoch, no obsahujú ho aj rastliny. Najviac ho nájdete v mäse, predovšetkým červené mäso je skvelý zdroj zinku, selénu ale aj ďalších minerálov. Zelenina je samozrejmá, viac zinku ako inde objavíte v špenáte, brokolici, kapuste a dobrý je aj cesnak. Nevyhýbajte sa ani orechom, hneď viacero druhov orechov je na minerály vrátane zinku mimoriadne bohatých. Ak vám chutia tekvicové semená, aj tie obsahujú zinok. Spomenúť ešte treba kravské a kozie syry, ale aj niekoľko ďalších mliečnych výrobkov.

Ako dlho môžem užívať zinok?

Užívanie zinku nie je ničím obmedzené, je však treba dodržiavať dennú dávku a nepredávkovať sa pri užívaní suplementov. V tehotenstve myslieť na to, že sa denná dávka zinku mierne zvyšuje. Skvelým pomocníkom pri užívaní zinku je meď, ak zinok užívate dlhodobo vo vyšších množstvách, spolu s ním si dávajte aj 2 až 3 mg medi, ktorá so zinkom vytvorí správnu rovnováhu. Podobne synergicky funguje so zinkom vitamín C.

Môžem sa zinkom predávkovať?

Pri správnom dodržiavaní je veľmi zložité sa zinkom predávkovať. Niekedy sa to stane jednorazovo, dobrým indikátorom je chuť. Príliš zinku v tele sa prejavuje netypickou kovovou chuťou. Dlhodobé nadužívanie by mohlo spôsobiť tráviace problémy, prípadne bolesti svalov, zlyhávanie obličiek, aj chudokrvnosť.

Účinky zinku na náš organizmus

Podporuje funkciu srdca, znižuje cholesterol a zlepšuje fungovanie imunity. Napomáha aj hojeniu rán a s jeho pomocou sa môžete zbaviť nepríjemných vyrážok. Zinok je dobrý aj na vlasy. Aktívni športovci ho využívajú aj pre zvýšenie výkonnosti tela a vitalitu. Blahodárne však pôsobí aj na psychiku. Upokojuje nervový systém a pomáha pri depresiách.